"Dyskusja" o handlu równoległym z Grecją w tle

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: ster.info.pl/ rynekaptek.pl   13-07-2015, 11:33

"Dyskusja" o handlu równoległym z Grecją w tle Kryzys grecki a niedobory leków

Stowarzyszenie Eksporterów Równoległych opublikowało pismo, jakie wystosowali dystrybutorzy równolegli w odpowiedzi na tezy zawarte w liście innowacyjnych firm farmaceutycznych do Komisji Europejskiej.

Europejskie Stowarzyszenie Firm Euro-Farmaceutycznych (EAEPC) zareagowało na pismo, dotyczące handlu równoległego w Grecji, jakie w kontekście obecnego kryzysu ekonomicznego Europejska Federacja Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA) skierowała do Komisji Europejskiej.

"Pismo EFPIA poruszało kwestię hipotetycznej możliwości niedoboru leków, który mógłby wynikać z nadmiernie rozwiniętego handlu równoległego, szczególnie gdyby Grecja miała opuścić strefę euro i wprowadzić nową walutę. Pismo to zostało jednak przełożone przez związek greckich producentów SFEE, na formalny wniosek do greckiego ministra zdrowia o całkowity zakaz eksportu produktów farmaceutycznych" - informuje StER.

W liście skierowanym do unijnego Komisarza ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, EAEPC zwraca uwagę, że - zdaniem organizacjo - bogate firmy farmaceutyczne wykorzystują potencjalne nadejście kolejnego kryzysu w Grecji dla swoich własnych celów handlowych, przedstawiając wizję niedoboru leków w kraju w najbliższych tygodniach i miesiącach.

Zdaniem EAEPC, te same bezpodstawne twierdzenia były niekiedy podnoszone, w szczególności w 2012 r. przez Prezesa EFPIA, kiedy pojawiły się pierwsze oznaki kryzysu finansowego. Od tego czasu eksport równoległy leków z Grecji zmniejszył się o ponad jedną trzecią. EAEPC szacuje, że w porównaniu do najwyższego poziomu z lat 2005-2006 eksport równoległy zmniejszył się o ponad połowę, co podkreśla tylko fakt, że nie ma żadnego związku między handlem równoległym a niedoborami.

Do niedoborów często dochodzi z innych powodów. Z doświadczenia EAEPC wynika, że niedobory podaży w krajach w trudnej sytuacji finansowej są spowodowane znaczącymi problemami z płynnością, wpływającymi na cały łańcuch dostaw, w obliczu których krajowe systemy opieki zdrowotnej nie są w stanie, w odpowiednim czasie, zwrócić kosztów aptekom, które z kolei nie są w stanie rozliczyć się z hurtownikami i producentami, co w rezultacie powoduje opóźnienia i przerwy w dostawach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH