Dystrybutorzy równolegli straszą wzrostem cen

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: biztok.pl/ rynekaptek.pl   13-04-2015, 09:44

Dystrybutorzy równolegli straszą wzrostem cen Ustawa pf krytykowana przez dystrybutorów równoległych

Sejm uchwalił 9 kwietnia nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne ograniczającą wywóz leków poza Polskę. Niektórzy krytykują jej zapisy.

Zmiany w przepisach nakładają na podmioty uczestniczące w obrocie lekami obowiązek przekazywania informacji o dostępności leków do systemu administrowanego przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Na tej podstawie Minister Zdrowia będzie ogłaszał  w formie obwieszczenia wykaz leków najbardziej zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP.

Jednak zdaniem hurtowników, zmiana ustawy została przygotowana pod błędną i niepotwierdzoną tezę, że niedobory leków na rynku spowodowane są ich wywozem z Polski.

- Żadne dane nie zostały przedstawione. Nie ma żadnych dowodów, że eksport jest przyczyną braków na rynku. Co więcej - kraje, które badają poziom zaopatrzenia w leki i mierzą niedobory, pokazują, że praktycznie w 100 proc. za braki odpowiedzialne są dostawy, a odpowiedzialności leży głównie po stronie producentów leków - przekonuje Tomasz Dzitko, prezes Stowarzyszenia Importerów Równoległych Produktów Leczniczych (SIRPL) i prezes hurtowni leków Delfarma.

- Ta nowelizacja spowoduje wzrost cen leków  w Polsce - alarmuje Tomasz Dzitko i dodaje, że to nie koniec działań. - Będziemy dalej przekonywać twardymi dowodami i argumentami Senat  i Kancelarię Prezydenta oraz prosić o dalsze wsparcie  ekspertów unijnych.

Więcej: http://www.biztok.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH