Dystrybutorzy równolegli: za wywóz leków odpowiada dystrybucja bezpośrednia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   06-11-2014, 08:34

Dystrybutorzy równolegli: za wywóz leków odpowiada dystrybucja bezpośrednia

W czwartek, 6 listopada sejmowa komisja zdrowia rozpatrzy sprawozdanie podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne. W jej trakcie przegłosowano poprawkę dotyczącą "równego dostępu" hurtowni do leków.

Poprawka, którą zgłosił mec. Krzysztof Baka, radca prawny Naczelnej Rady Aptekarskiej, brzmi: "Podmiot odpowiedzialny wytwórca lub importer produktów leczniczych obowiązany jest zapewnić przedsiębiorcy prowadzącemu hurtownię farmaceutyczną stałe dostawy produktów leczniczych w szczególności refundowanych produktów leczniczych objętych zakresem posiadanego przez przedsiębiorcą zezwolenia w ilości niezbędnej do zaspokojenia bieżących potrzeb pacjentów".

Zdaniem mec. Baki, obecny obowiązek zapewnienia dostępności do leków przez apteki i hurtownie jest martwym przepisem: - Część hurtowni i aptek nie jest w stanie realizować tej normy. Podmioty odpowiedzialne wybierają operatorów logistycznych, którzy odpowiadają za dystrybucję produktów. W tej sytuacji część hurtowni znajduje się poza systemem dystrybucji określonymi produktami. Za chwilę te hurtownie padną, bo nie mają dostępu do leków.

Prawo a biznes
Ale przeciwnicy rozwiązania wskazują, że ta zmiana nie wpłynie za poprawę dostępności do leków. - Już obecnie prawo zobowiązuje firmy do zapewnienia stałych dostaw produktów leczniczych w ilości niezbędnej do zaspokojenia bieżących potrzeb pacjentów. Jednak nie ma fizycznej możliwości realizacji każdego zamówienia, jakie zostaje zgłoszone do wytwórcy czy podmiotu odpowiedzialnego. Dostawy mają zapewniać potrzeby pacjentów na danym rynku - zauważa mec. Ewa Rutkowska z Infarmy.

Wielkość dostaw na rynek jest ustalana w trakcie negocjacji refundacyjnych podmiotów odpowiedzialnych z resortem zdrowia.

Zdaniem producentów, prowadzi to do sytuacji, że firmy będą musiały stale uzupełnić braki leków, które - z powodu niższych cen - będą stale wyjeżdżać z Polski. - Potrzebujemy kompleksowego rozwiązania problemu. Propozycja samorządu aptekarskiego nie zapewni dostępności, a jedynie spowoduje wywóz na jeszcze zwiększą skalę.

Ministerstwo Zdrowia poparło poprawkę NRA, ale zauważa też pewną sprzeczność. Z jednej strony na apteki i hurtownie ustawowo nałożono obowiązek zapewnienia dostępności do leków. Z drugiej jest….

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE