"Dyżur nocny to czas pracy i nie płaci się lekarzom za spanie"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP, LJ/ rynekaptek.pl   21-04-2016, 15:07

"Dyżur nocny to czas pracy i nie płaci się lekarzom za spanie"

Na wielu forach internetowych pacjenci skarżą się, że nie udzielono im pomocy w nocy, bo lekarz spał. Zdarza się także, że na dyżurującego nocą medyka pracodawca nasyła kadrową - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Tomasz Kozieł, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy twierdzi na łamach DGP, że lekarze mają pokoje socjalne, w których mogą wypocząć, a nawet spać. Tłumaczy, że medycy pracują w tygodniu nierzadko po 16 godzin bez przerwy, a w święta nawet 30 godzin, więc jeśli na oddziale nie ma nagłych przypadków, lekarzowi wolno się zdrzemnąć.

Z kolei Maciej Bóbr, rzecznik prasowy Szpitala Specjalistycznego im. J. Babińskiego w Krakowie uważa, że lekarz powinien być stałej gotowości i nie może spać.

DGP informuje, że żaden przepis nie rozstrzyga, czy lekarz może spać na dyżurze. Żaden z pytanych przez DGP szpitali nie posiadał wewnętrznych zarządzeń regulujących tę kwestię. Większość jednostek jednak stała na stanowisku, że dyżur nocny to czas pracy i nie płaci się lekarzom za spanie.

Tymczasem Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 24 października 2000 r. stwierdził, że na dyżury medyczne składa się "szczególne połączenie normalnego wykonywania pracy, gotowości do wykonywania pracy oraz wypoczynku (w tym snu)".

Takich dylematów nie ma w przypadku farmaceutów, którzy - jeśli pełnią nocne dyżury, bo zobowiązują ich do tego uchwały rad powiatów - robią to darmowo. Dyżur nocny to czas ich pracy, za który nikt im nie płaci.

Więcej: www.praca.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH