Dziekan Wydziału Farmaceutycznego WUM popiera zmiany w ustawie Pf

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/rynekaptek.pl   13-03-2017, 09:04

Dziekan Wydziału Farmaceutycznego WUM popiera zmiany w ustawie Pf Dziekan Wydziału Farmaceutycznego WUM wyraża poparcie dla zmian ustawy Prawo farmaceutyczne

Współpraca z placówkami służby zdrowia jest możliwa, gdy odbywa się na podobnym poziomie wykształcenia fachowców, czyli lekarze mogą współdziałać tylko z magistrami farmacji - uważa prof. dr hab. Piotr Wroczyński, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego WUM.

"W związku z trwającymi pracami legislacyjnymi nad poselskim projektem zmian ustawy Prawo farmaceutyczne, przygotowanego przez Parlamentarny Zespół ds. Regulacji Rynku Farmaceutycznego Wydział Farmaceutyczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyraża poparcie tego projektu" - czytamy w piśmie Dziekana Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego UM, prof. dr hab. Piotra Wroczyńskiego do prezes NRA, Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej. 

Jak wskazuje Dziekan, planowane rozmieszczenie aptek w zależności od warunków geograficznych, czyli nie mniejsze niż 500 metrowe odstępy pomiędzy aptekami oraz warunków demograficznych, czyli uwzględniające ilości mieszkańców przypadających na jedną aptekę, wydają się bardzo słuszne i porządkujące działanie tych placówek.

„Oznaczają bowiem wymuszenie na właścicielach aptek postaw zdrowo-konkurencyjnych. Ponadto, prawne umocowanie, iż kierownikiem apteki może być tylko magister farmacji oraz fakt, iż osobą obsługującą pacjentów za pierwszym stołem również może być tylko magister farmacji szczególnie zasługuje na poparcie. Jest to zgodne z obecnie istniejącymi standardami nauczania na kierunku farmacja.”

Prof. Piotr Wroczyński tłumaczy w piśmie, że nowoczesne studia farmaceutyczne, jakie prowadzone są m.in. na WUM, uwzględniają od kilku lat nauczanie takich przedmiotów jak opieka farmaceutyczna czy farmacja kliniczna.

- Studenci są przygotowani do pełnienia roli odpowiedzialnego doradcy i opiekuna pacjentów, którzy prowadzą przewlekłą farmakoterapię. Ponadto, zadania opieki farmaceutycznej, które może prowadzić tylko magister farmacji, są niezbędne w celu poprawy compliance i adherence, które mimo ogromnych kosztów ponoszonych przez Państwo, są stale jedynymi z najniższych w Europie – wyjaśnia Dziekan.

Dodaje, że współpraca z placówkami służby zdrowia jest możliwa, gdy odbywa się na podobnym poziomie wykształcenia fachowców, czyli lekarze mogą współdziałać tylko z magistrami farmacji.

Więcej: http://www.nia.org.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH