DZP: premiowanie tańszych leków w programach i chemioterapii

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: blog.dzp.pl/ rynekaptek.pl   07-03-2018, 12:29

DZP: premiowanie tańszych leków w programach i chemioterapii Nowością jest propozycja ustalenia współczynnika korygującego dla leków stosowanych w katalogu chemioterapii (fot. archiwum)

Kancelaria DZP przypomina o projektach zarządzeń prezesa NFZ, premiujących tańsze terapie w programach lekowych i chemioterapii. Zmiana jest o tyle istotna, że może wpływać na decyzję o wyborze przez świadczeniodawcę leku, którym będzie leczony pacjent.

Współczynnik korygujący stanowi mnożnik umożliwiający modyfikację kwoty zobowiązania NFZ wobec świadczeniodawcy. W przypadku wskazanych zarządzeń podwyższa standardową wysokość rozliczenia dla określonej w przepisach grupy świadczeń po spełnieniu warunku dotyczącego kosztu terapii daną substancją czynną. Standardowym warunkiem zastosowania współczynnika korygującego jest obniżenie kosztów terapii do określonej kwoty (zestawienie proponowanych współczynników korygujących w tabeli poniżej) - przypominają prawnicy kancelarii.

W zakresie programów lekowych współczynnik został zastosowany pierwszy raz w połowie ubiegłego roku w leczeniu WZW typu C terapią bezinterferonową. W przypadku tego programu wysokość rozliczenia świadczenia diagnostyki dla pacjentów ze zwłóknieniem wątroby (F3 lub F4) jest korygowana z zastosowaniem współczynnika 1,68, jeżeli całkowity koszt terapii danego pacjenta lekami finansowanymi w programie nie przekroczy 27 000 zł.

Nowością jest propozycja ustalenia współczynnika korygującego dla leków stosowanych w katalogu chemioterapii. Tym bardziej, że w tym przypadku proponuje się zastosowanie zmodyfikowanego kryterium przyznania współczynnika – mechanizmu opartego na porównaniu kosztu podanego (zakupionego) leku do średniego kosztu rozliczenia 1 mg danej substancji czynnej u wszystkich świadczeniodawców.

- W tym przypadku współczynnik będzie miał zastosowanie wyłącznie w momencie, kiedy koszt leku podanego w danym ośrodku będzie odpowiednio niższy (co najmniej o 10 %) od średnich kosztów u wszystkich świadczeniodawców. Powoduje to sytuację, w której świadczeniodawca nie będzie wiedział, jaki ma osiągnąć próg celem uzyskania dodatkowych środków, co jak rozumiemy ma powodować stałą presję na obniżanie ceny zamówionych leków - oceniają prawnicy.

Więcej: https://www.dzp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH