E-karty ubezpieczenia zdrowotnego nie tak prędko

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   24-07-2015, 13:36

E-karty ubezpieczenia zdrowotnego nie tak prędko Elektorniczne karty ubezpieczenia dopiero od 2017

W ciągu dwóch lat wszyscy Polacy mieli dostać elektroniczne karty ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak Ministerstwo Zdrowia, które pracowało nad projektem trzy lata, postanowiło się z niego wycofać - informuje wyborcza.pl.

W Polsce planuje się wprowadzenie KUZ od 1998 r., czyli czasów reformy zdrowotnej przeprowadzonej przez AWS. Wtedy pożegnaliśmy się z książeczkami ubezpieczeniowymi. Jednak elektroniczne karty udało się wprowadzić tylko na Śląsku.

W 2011 r. wróciła koncepcja osobnej karty zdrowotnej. Opracowano nawet projekt nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, w którym szczegółowo opisano funkcje kart. NFZ wydał już kilkanaście milionów złotych na zakup serwerów i oprogramowania potrzebnych do obsługi kart. Lada tydzień miał rozpisać wart 360 mln zł przetarg na druk 40 mln kart. Ich rozdawanie miało się zacząć na początku przyszłego roku. Do końca 2017 r. mieli mieć je już wszyscy.

By ogłosić przetarg, potrzebna była już tylko nowelizacja ustawy. 29 czerwca Ministerstwo Zdrowia złożyło jej projekt w kancelarii premiera. Niespodziewanie jednak 15 lipca zażądało wykreślenia z niego wszystkich przepisów dotyczących KUZ.

- Przepisy wprowadzające KUZ zostały wyłączone z projektu ustawy z powodu toczących się prac nad wdrożeniem elektronicznego dowodu osobistego. Połączenie kart oraz elektronicznych dowodów osobistych to rozwiązanie najbardziej racjonalne z punktu widzenia ekonomiczno-finansowego - odpowiada Krzysztof Bąk, rzecznik ministerstwa.

- Wokół kart zawsze było zamieszanie, bo chodzi o duże pieniądze i zawsze ci, którzy odpadli w przetargu, wysuną oskarżenia - komentuje Andrzej Sośnierz. Może tego wystraszył się teraz rząd, zwłaszcza że idą wybory?

Rozpoczęcie druku dowodów połączonych z KUZ jest planowane na 2017 r. Problem w tym, że dowody wymienia się co 10 lat. To znaczy, że dopiero w 2027 r. wszyscy Polacy będą mieli dokument potwierdzający, że są ubezpieczeni.

Więcej: http://wyborcza.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH