e-KUZ pozwoliłyby na ograniczenie polipragmazji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   07-09-2016, 12:10

e-KUZ pozwoliłyby na ograniczenie polipragmazji Nadmiar przyjmowania leków jest problemem zdrowotnym i finansowym

Wprowadzenie elektronicznej karty ubezpieczenia zdrowotnego (KUZ) przeznaczone byłoby do weryfikacji w systemie NFZ statusu ubezpieczeniowego, uprawnionego użytkownika karty (pacjenta), bez względu na jego miejsce zamieszkania - uzasadnia poseł.

Piotr Uruski (PiS) zaapelował do Ministra Zdrowia o wprowadzenie wprowadzenie elektronicznej karty ubezpieczenia zdrowotnego (KUZ). Pyta, jak długo Polacy będą musieli czekać na wprowadzenie rozwiązań, które są standardem w Europie oraz na jakim etapie tworzenia karty jesteśmy?

Jak uzasadnia poseł, karty przeznaczone byłoby do weryfikacji w systemie Narodowego Funduszu Zdrowia statusu ubezpieczeniowego, uprawnionego użytkownika karty (pacjenta), bez względu na jego miejsce zamieszkania. Elektroniczną KUZ wydawaną w oddziale wojewódzkim zgodnie z adresem zamieszkania pacjent i wszyscy członkowie rodziny posiadający prawo do świadczeń medycznych otrzymywaliby bezpłatnie.

Elektroniczna karta ubezpieczenia zdrowotnego przeznaczona byłaby przede wszystkim jako nośnik danych osobowych, służących do autoryzacji wykonanych świadczeń w ramach realizacji kontraktu z Oddziałami Wojewódzkimi NFZ.

Jak miałoby to działać? Każdy świadczeniodawca (podmiot leczniczy) posiadający umowę z NFZ byłby zobowiązany do posiadania czytników kart zarówno dla lekarza, jak i pacjenta. Lekarz w chwili rozpoczęcia pracy w ramach umowy z NFZ musiałby się zalogować do systemu, w którym zgodnie z wcześniej podpisanym harmonogramem do umowy nastąpiłaby weryfikacja zgodności czasu pracy faktycznie wykonywanego z zadeklarowanym w umowie.

Pacjent posiadający elektroniczną KUZ w chwili wejścia do gabinetu lekarskiego chcący uzyskać poradę w ramach posiadanego ubezpieczenia zdrowotnego zobowiązany byłby do przedłożenia jej lekarzowi, a ten przy pomocy czytnika, po sprawdzeniu czy pacjent jest ubezpieczony, udziela porady.

Ponadto, dzięki karcie lekarz mógłby posiąść wiedzę, jakich porad udzielili inni lekarze posiadający umowę z NFZ, a także jakie leki zostały zaordynowane i wykupione w aptekach. To pozwoliłoby na kontrolę przez lekarzy procesu leczenia każdego pacjenta i ograniczeniu polipragmazji, a w konsekwencji zmniejszeniu kosztów na refundację leków. Pacjenci bardzo często nie informują lekarzy, jakie wcześniej inny specjalista zaordynował im leki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH