E-recepta: ergonomia i ułatwienie dla pacjentów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   27-02-2018, 12:12

E-recepta:  ergonomia i ułatwienie dla pacjentów Takiej recepty chory nie zgubi, nie zniszczy, dokument będzie zabezpieczony w serwerowni CSIOZ (fot. archiwum)

E-receptę będzie można podzielić na mikrorecepty i realizować je częściowo, w różnych aptekach. Z jednej strony rozwiązuje to problem braku dostępności wszystkich leków zapisanych przez lekarza. Jednocześnie zdejmuje z aptekarza konieczność sporządzania odpisów.

- Dlaczego e-recepta? Jest to doskonały sposób na to, by technologie poprawiły jeden z najważniejszych procesów w systemie ochrony zdrowia. Rocznie realizowanych jest 156 mln recept. Dlatego od nich zaczynamy drugi etap realizacji projektu P1 – mówił Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia, podczas debaty dotyczącej wdrażania e-recept, zorganizowanej przez redakcję "Polityki Zdrowotnej" (Warszawa, 27 lutego br).

Jakie są korzyści? Przede wszystkim oznacza ergonomię i ułatwienie dla pacjentów. Takiej recepty chory nie zgubi, nie zniszczy, dokument będzie zabezpieczony w serwerowni CSIOZ.

Rozwiąże też problemy z wystawianiem i realizacją recept. E-receptę będzie można podzielić na mikrorecepty i realizować je częściowo, w różnych aptekach. Z jednej strony rozwiązuje to problem braku dostępności wszystkich leków zapisanych przez lekarza. Jednocześnie zdejmuje z aptekarza konieczność sporządzania odpisów, jeśli w aptece nie było wszystkich leków na stanie lub pacjent nie zechce wykupić leków na recepcie w całości.

Obecnie prawo farmaceutyczne ogranicza taką możliwość. Farmaceuta może wystawić odpis recepty wystawionej w postaci papierowej, który jest realizowany za pełną odpłatnością, wyłącznie w aptece, w której został sporządzony. Dodatkowo przepis ten zastrzega, że odpis recepty może być zrealizowany w terminie ważności recepty.

- Liczymy też na standaryzację i unikanie błędów – mówił wiceminister Cieszyński, podając przykład z krajów, w których elektroniczna recepta już została wdrożona: - Nawet 6 procent recept nie było realizowanych z takich powodów, jak brak pieczątki lekarza, jego popisu czy nieczytelności dokumentu. Po wdrożeniu e-recepty odsetek takich zdarzeń spadł poniżej 1 procenta. Będzie pełna walidacja.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH