E-recepta w Niemczech: pilotaż jej wprowadzenia zakończył sie klęską

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: GdziePoLek.pl/ rynekaptek.pl   26-01-2018, 09:27

E-recepta w Niemczech: pilotaż jej wprowadzenia zakończył sie klęską Główną funkcjonalnością karty pacjenta, na której miał opierać się system, poza identyfikacją osoby ubezpieczonej, była e-recepta (fot. archiwum)

Estończycy wprowadzili e-receptę ku zadowoleniu wszystkich zainteresowanych, w Anglii system zbiera bardziej mieszane opinie, ale wszedł w życie. Dlaczego projekt elektronicznej recepty nie powiódł się w Niemczech? Opinia portalu GdziePoLek.

Impulsem do rozpoczęcia pracy nad e-zdrowiem w Niemczech był skandal z obniżającym poziom cholesterolu lekiem Lipobay/Baycol, który musiał zostać wycofany w 2001 roku po ujawnieniu groźnych skutków ubocznych. Skutki te trudno było jednak śledzić u danego pacjenta nie wiedząc - z braku elektronicznej dokumentacji medycznej pacjentów - jakie inne leki zażywa.

Przeprowadzone po tym wydarzeniu studium firmy niemieckiej konsultingowej Roland Berger rekomendowało stworzenie państwowego systemu elektronicznej karty zdrowia - informuje portal GdziePoLek.pl.

Prawo o modernizacji organizacji ubezpieczenia zdrowotnego uchwalono w 2003 roku, z przewidywaną datą wprowadzenia na 1 stycznia 2006 roku. Na mocy prawa specjalna spółka gematik miała zarządzać projektem i ustalić potrzebne standardy.

Główną funkcjonalnością karty pacjenta, na której miał opierać się system, poza identyfikacją osoby ubezpieczonej, była e-recepta.

Projekt uległ reorganizacji w drugiej połowie 2005 roku, przez co pierwotnej daty startu w 2006 roku nie dotrzymano. Pilotaż rozpoczął się ostatecznie w grudniu 2006 roku i skończył w połowie 2009 roku. Zakończył się klęską, a organizacje lekarskie określiły sumy wydane na system jako bezpowrotnie stracone dla pacjentów.

Konstrukcja niemieckiego systemu e-zdrowia
Niemiecki system e-zdrowia opierał się na dwóch komponentach - karcie mikroprocesorowej, która posiadał pacjent, oraz infrastrukturze "telematycznej", która zapewniała centralne bazy danych oraz bezpieczny system połączeń między uczestnikami systemu.

Karta pacjenta miała takie same wymiary jak karta kredytowa. Fizycznie prezentowała dane pacjenta, jego zdjęcie, ewentualnie logo firmy ubezpieczeniowej, na odwrocie zawierała dane europejskiego ubezpieczenia zdrowotnego. Karta mogła zawierać nie tylko dane administracyjne, ale też medyczne, w tym e-recepty.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH