E-recepty: brak prądu lub dostępu do Internetu może być największym zagrożeniem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   27-02-2018, 20:26

E-recepty: brak prądu lub dostępu do Internetu może być największym zagrożeniem Specjalista od IT wskazał korzyści, jakie niesie dla płatnika elektroniczna recepta (fot. archiwum)

Dlaczego e-recepta? Jest to doskonały sposób na to, by technologie poprawiły jeden z najważniejszych procesów w systemie ochrony zdrowia. Rocznie realizowanych jest 156 mln recept. Dlatego od nich zaczynamy drugi etap realizacji projektu P1 – mówił Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia, podczas debaty dotyczącej projektu wdrażania e-recept, zorganizowanej przez redakcję "Polityki Zdrowotnej" (Warszawa, 27 lutego br).

Jakie są korzyści? Przede wszystkim e-recepta oznacza ergonomię i ułatwienie dla pacjentów. Takiej recepty nie zgubi, nie zniszczy, dokument będzie zabezpieczony w serwerowni CSIOZ. Rozwiąże też problemy z jej wystawianiem i realizacją.

Mikrorecepty
E-receptę będzie można podzielić na mikrorecepty i realizować je częściowo, w różnych aptekach. Z jednej strony rozwiązuje to problem braku dostępności wszystkich leków zapisanych przez lekarza. Jednocześnie zdejmuje z farmaceuty konieczność sporządzania odpisów, jeśli w aptece nie było wszystkich leków na stanie lub pacjent nie zechce wykupić leków na recepcie w całości.

Obecnie prawo farmaceutyczne ogranicza taką możliwość. Farmaceuta może wystawić odpis recepty wystawionej w postaci papierowej, który jest realizowany za pełną odpłatnością, wyłącznie w aptece, w której został sporządzony. Dodatkowo przepis ten zastrzega, że odpis recepty może być zrealizowany w terminie ważności recepty.

- Liczymy też na standaryzację i unikanie błędów – mówił wiceminister Cieszyński, podając przykład z krajów, w których elektroniczna recepta już została wdrożona: - Nawet 6 procent recept nie było realizowanych z takich powodów, jak brak pieczątki lekarza, jego popisu czy nieczytelności dokumentu. Po wdrożeniu e-recepty odsetek takich zdarzeń spadł poniżej 1 procenta. Będzie pełna walidacja.

Lepsza kontrola terapii
Jego zdaniem, ta zmiana będzie też korzystna dla pacjentów od strony terapeutycznej. Pozwoli na monitoring leczenia w chorobach przewlekłych. Opierając się na doświadczeniach państw, które wprowadziły e-receptę, można liczyć na poprawę compliance i współpracy terapeutycznej lekarza z pacjentem: - Z 22 procent do 7-13% spadała liczba osób, które nie wykupują leków przepisanych przez lekarza – mówił wiceminister.

Za zgodą pacjenta, będzie można w nieinwazyjny, bezpieczny sposób przypomnieć mu o wizycie w aptece. Będzie też łatwy dostęp do elektronicznej informacji o historii preskrypcji lekarskiej dla każdego indywidualnego pacjenta. Może mieć to znaczenie szczególnie w przypadku osób starszych. Daje możliwość wyłapywania wielolekowości i minimalizowania ryzyka interakcji lekowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH