E-recepty: Polska na szarym końcu

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   07-04-2017, 11:23

E-recepty: Polska na szarym końcu W skali Europy tylko w Polsce, Czarnogórze i Albanii pacjenci nie mogą się zapisać przez internet na wizytę do publicznego lekarza

Polska znajduje się w niechlubnym gronie europejskich państw, w których nie można korzystać z e-recept, a także zapisać się przez internet na wizytę do publicznego lekarza - pisze Gazeta Wyborcza.

Jak mówi Piotr Arak z centrum analitycznego Polityka Insight, autor raportu o e-usługach zdrowotnych w Europie, dla państw telemedycyna to przede wszystkim korzyści finansowe i sięgająca kilkunastu procent redukcja kosztów obsługi chorych i funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Dla pacjentów, szczególnie przewlekle chorych, to wygoda, bo nie muszą za każdym razem chodzić do lekarza po nową receptę.

Barierą, która ogranicza rozwój usług telemedycznych, jest obawa o bezpieczeństwo i poufność danych, a także brak jednolitego, unijnego prawa i kompatybilnego systemu.

Polska musi nadrabiać wieloletnie zaniedbania w dziedzinie e-usług zdrowotnych. Za informatyzację systemu opieki zdrowotnej odpowiada Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ). Docelowo pacjenci i lekarze będą korzystać z Internetowego Konta Pacjenta, które zapewni dostęp do dokumentacji medycznej, e-recepty, e-skierowania, a także portalu informacyjnego E-zdrowie.

Wdrożenie systemu przerasta jednak polskie możliwości, jego start jest przekładany od kilku lat. Raz z powodu niedociągnięć projektowych i nieprzygotowania wielu placówek zdrowotnych w Polsce do świadczenia e-usług. Innym razem na przeszkodzie stanęły problemy prawne. Wdrożenie systemu ma się odbywać małymi krokami i trwać aż do 2020 r.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

8-10 marca 2018 • Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH