EEC: w Polsce widać potrzebę ducha innowacyjności

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   27-04-2015, 07:54

EEC: w Polsce widać potrzebę ducha innowacyjności Innowacje w medycynie

Nieprawdopodobny rozwój nowych technologi, cyfryzacji, digitalizacji, a także stałe pogłębianie badań z obszaru nauk farmaceutycznych sprzyjają rozwojowi innowacyjności.

Tego ducha potrzeby innowacji widać też w polskim systemie refundacyjnym - mówił wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki, podczas sesji "Innowacje w medycynie", odbywającej się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Wiceminister zwrócił uwagę na technologie nielekowe jako trudniejsze w ocenie i porównywaniu: - Nasza wiedza i metodologia w zakresie oceny efektywności i skuteczności oraz bezpieczeństwa wyrobów medycznych i nowych technologii jest nadal uboga. Wyzwaniem jest stworzenie skutecznego narzędzia.

Zdaniem Igora Radziewicz-Winnickiego, brakuje jednej powszechnej definicji innowacyjności. - W technologiach lekowych często pojęcie innowacyjności jest nadużywane. W materiałach marketingowych firm farmaceutycznych jest równoznaczne z nowym produktem. Dzięki ocenie technologii medycznych zwiększyliśmy aktywność i siłę analiz farmakoekonomicznych. Jesteśmy w stanie ocenić wartość dodaną danego produktu. Dla ministra zdrowia istotny jest ten dodatkowy efekt zdrowotny, który wnosi nowa technologia dla pacjentów, a niekoniecznie wejście nowego produktu na rynek.

- Czasami innowacyjność przybiera niepożądany kierunek. Dzieje się tak wtedy, gdy firmy szukają dróg prawnych do patentowania lub budowania ochrony prawnej technologii, które służą raczej utrudnianiu wejścia na rynek nowych technologii - dodał.

Wśród innowacyjnych terapii lekowych, które są wprowadzane na rynek, uczestnicy konferencji wymieniali m.in. komórki macierzyste, leki biologiczne i terapie genowe.

- W 2012 roku Korea Południowa zarejestrowała produkt leczniczy, który jest komórką macierzystą stosowaną w niektórych chorobach genetycznych. Te leki są przede wszystkim przyszłością w chorobach ultrarzadkich genetycznie uwarunkowanych. W badaniach eksperymentalnych uzyskuje się zaskakująco bardzo dobre wyniki w porównaniu z lekami sierocymi, które są obecnie stosowane. Istotne jest, by po szybkim zdiagnozowaniu, jak najszybciej przeszczepić komórki macierzyste - mówił dr Wojciech Matusewicz, prezes AOTMiT.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH