Ekonomista: farmacja przenosi się na rynki wschodzące

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: wyborcza.biz/ rynekaptek.pl   25-11-2014, 10:13

Ekonomista: farmacja przenosi się na rynki wschodzące

Sprzedaż leków na rynkach wschodzących - w przeciwieństwie do krajów rozwiniętych - powinna odnotować dwucyfrowy wzrost do 2017 roku - ocenia ekonomistka sektora farmaceutycznego w Grupie Coface, Khalid Aït-Yahia.

Jej zdaniem, pozwoli to w pewnym stopniu zniwelować skutki polityki cięć budżetowych w Europie, zapoczątkowanych w okresie kryzysu finansowego.

Uzależnienie sektora farmaceutycznego od sytuacji gospodarczej w krajach europejskich okazało się wyniszczające dla tej branży w czasie kryzysu w latach 2008-2009 oraz w okresie zadłużenia z lat 2011-2012. Firmy farmaceutyczne, szczególnie osłabione zmniejszeniem wydatków na opiekę zdrowotną w Europie, mają teraz nadzieję na ożywienie, ekspansję na nowe rynki oraz inwestycje na rynkach niszowych w celu wyjścia z impasu.

Aby zwiększyć wydajność, firmy farmaceutyczne zwracają się w stronę rynków wschodzących, których starzejące się populacje czynią z nich przyszłe rynki wzrostu zbytu. - Zjawisko "pharmerging" staje się nowym Eldorado europejskich firm farmaceutycznych. W przeciwieństwie do krajów rozwiniętych sprzedaż leków na rynkach wschodzących powinna odnotować dwucyfrowy wzrost do 2017 r. Ten potencjał częściowo zniweluje skutki polityki cięć budżetowych w Europie. Największe grupy w branży zyskują aktualnie wzrost, którego im brakowało, na rynkach rozwiniętych - wyjaśnia ekonomistka.

Coface wskazuje także, że kosztem firm farmaceutycznych promowano politykę wspierającą leki generyczne - organy państwowe zachęcały lekarzy do ich przepisywania, a konsumenci stosowali te leki ze względu na ich większy zakres refundacji. Wreszcie współzależność krajów europejskich w zakresie cen napędza tzw. efekt skapywania ("trickle-down effect") tych zmniejszonych wydatków na opiekę zdrowotną.

- Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek władze publiczne regulują cały proces wprowadzania leków na rynek. Przykład tego stanowią polityki cenowe, takie jak "Medycyna oparta na wartości". Firmy farmaceutyczne muszą teraz udowodnić, że oprócz skuteczności terapeutycznej nowa substancja poprawia także jakość życia pacjenta. Przeszkody te spowalniają proces wprowadzania leków na rynek i z dużym prawdopodobieństwem zmniejszają wartość refundacyjną produktów firm farmaceutycznych, które jednocześnie muszą stawić czoła konkurencji ze strony producentów leków generycznych - podkreśla Coface.

Więcej: http://wyborcza.biz/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH