Eksperci: nakłady na badania laboratoryjne są wciąż zbyt niskie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIK/rynekaptek.pl   17-08-2016, 14:04

Eksperci: nakłady na badania laboratoryjne są wciąż zbyt niskie Diagnostyka laboratoryjna służy wczesnemu wykrywaniu i rozpoznawaniu choroby.

W Polsce wykonuje się za mało badań laboratoryjnych w ramach świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej - to problem numer jeden – mówili eksperci podczas dyskusji zorganizowanej przez Najwyższą Izbę Kontroli.

Tematem dyskusji była dostępność i finansowanie diagnostyki laboratoryjnej. Jak zapowiedział NIK, w najbliższym czasie zostanie podjęta kontrola dotycząca właśnie tych kwestii.

Badania laboratoryjne są najtańszym i najłatwiej dostępnym źródłem informacji medycznej, tymczasem dostęp do nich plasuje Polskę na jedynym z ostatnich miejsc wśród krajów europejskich, a nakłady są wielokrotnie niższe niż w krajach wysokorozwiniętych – czytamy na stronie Izby.

Zdaniem niektórych specjalistów, sytuacja jest niepokojąca, mimo, że pod względem wyposażenia większości laboratoriów, stosowanych technologii i technik pomiarowych nie ustępujemy krajom Unii Europejskiej, czy Stanom Zjednoczonym.

- Mamy świetnie wyszkoloną kadrę jedenastu tysięcy diagnostów laboratoryjnych, którzy zapewniają wysoce kwalifikowaną obsługę laboratoryjną. A jednak coś w naszym systemie ochrony zdrowia szwankuje. Niektórzy uważają nawet, że zawód diagnosty laboratoryjnego, który powinien razem z lekarzem uczestniczyć w procesie diagnostyczno-terapeutycznym został w Polsce zniszczony – mówili specjaliści.

Na spotkaniu prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej dr Bogdan Solnica podkreśił rolę jaką diagnostyka pełni w systemie ochrony zdrowia. – „Efektywne jej wykorzystanie zależy od poprawnego doboru, dostępności, jakości wykonania i właściwej interpretacji wyników.”

Diagnostyka laboratoryjna służy wczesnemu wykrywaniu i rozpoznawaniu choroby, dostarczając lekarzowi około 70 proc informacji niezbędnych do oceny stanu zdrowia i właściwego pokierowania terapią. W medycynie profilaktycznej odzwierciedla zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu człowieka, zanim nastąpią objawy. W medycynie naprawczej - służy m.in. ocenie efektywności zastosowanego leczenia, także wykryciu powikłań skutków ubocznych, do jakich może dojść podczas terapii. Warto przy okazji wspomnieć, że badania diagnostyczne stanowią najtańsze i najłatwiej dostępne źródło informacji medycznej - stanowią tylko ok. 3-5% kosztów opieki medycznej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH