Eksperci o polityce lekowej i zdrowotnej rządu Beaty Szydło

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Janusz Maciejowski/mat.press/rynekaptek.pl   19-11-2015, 10:41

Eksperci o polityce lekowej i zdrowotnej rządu Beaty Szydło Premier Beata Szydło w swoim expose odniosła się także do polityki lekowej. Fot. prscr

Sama zmiana finansowania systemu opieki zdrowotnej nie poprawi dostępności i jakości świadczeń ani sytuacji jej pracowników - oceniają eksperci, odnosząc się do expose premier Beaty Szydło. Opinie są jednak podzielone, ale w jednym wszyscy są zgodni – potrzeba na to pieniędzy. Bardzo dużych.

Marek Goliszewski, prezes BCC uważa, że expose było wzorcowe, zawierało bowiem to, co powinno znaleźć się w takim przemówieniu. Jego zdaniem wypowiedzi Szydło nakreślają drogę, nie są – jak twierdzą krytycy – koncertem życzeń.

„Zarobki powinny być w istocie wyższe, a dzieci powinny korzystać z większej liczby żłobków. Leki powinny być powszechnie i łatwo dostępne. (…) Również służba zdrowia wymaga naprawy i chęć jej uzdrowienia zasługuje na aprobatę” – pisze Goliszewski.

„Inicjatywa bezpłatnych leków dla 75-latków jest jak najbardziej humanitarna. Ale jak ją sfinansować i jak uniknąć oszustw np. pobieranie tych leków „na sprzedaż” lub dla członków rodziny. Cieszy, że wiceministrem zdrowia zostaje praktyk, członek Komisji Zdrowia BCC” – czytamy dalej.

Z kolei Konfederacja Lewiatan uznaje, że expose było powtórzeniem propozycji PiS z kampanii wyborczej i w tym sensie nie było zaskoczeniem. Zaskoczeniem natomiast było silne wyeksponowanie państwa jako podmiotu gospodarczego, obracającego wielkimi kapitałami i decydującego o kierunkach jego inwestowania. Tylko te obietnice będą kosztowały w 2016 r. blisko 50 mld zł.

„Środki europejskie w części taki prorozwojowy (charakter) mają, ale ich wykorzystanie określa Umowa Partnerstwa z KE i przestrzeni do zmian nie ma tu zbyt wiele (a na pewno nie mogą służyć finansowaniu 500 zł na dziecko, kwoty wolnej od podatku, obniżenia wieku emerytalnego czy leków dla osób 75+)” – pisze Lewiatan.

- Sama zmiana systemu nie poprawi jakości świadczeń i komfortu pacjentów, a nie usłyszeliśmy nic o wzroście finansowania  - twierdzi Maria Libura, ekspertka z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

- Na dziś system ubezpieczeniowy daje gwarancję, że bez względu na priorytety w polityce budżetowej rządu w ochronie zdrowia są określone środki przeznaczane na ochronę zdrowia nie mogą ulegać zmniejszeniu – wyjaśnia dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. zdrowia z Uczelni Łazarskiego - obecnie z roku na rok odnotowywany jest wzrost wydatków publicznych na ochronę zdrowia, bo Polacy zarabiają coraz więcej - dodał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH