Eksperci o sektorze farmaceutycznym: tej branży kryzys nie zaszkodził

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Daniel Mieczkowski/rynekaptek.pl   01-09-2011, 07:07

Eksperci o sektorze farmaceutycznym: tej branży kryzys nie zaszkodził

Przed sektorem farmaceutycznym oraz ochrony zdrowia rysują się obiecujące perspektywy. Rok 2010 był okresem odrabiania spadków dla wszystkich firm regionu. Eksperci ostrzegają jednak, że brak innowacyjności może wyhamować wzrost przychodów.

Takie prognozy podaje firma doradcza Deloitte. Wykonana przez nią analiza obejmuje przychody największych spółek Europy Środkowej. Jak tłumaczy Tomasz Ochrymowicz, partner w dziale doradztwa finansowego Deloitte, przedstawiona analiza, w zakresie ochrony zdrowia, dotyczy głównie firm farmaceutycznych i dużych hurtowni leków:

- Firmy usługowe w ochronie zdrowia są jeszcze zdecydowanie zbyt małe żeby znaleźć się na liście największych przedsiębiorstw w regionie. Firma o najmniejszych przychodach, która została objęta analizą miała przychody w granicach 400 mln euro.

Stabilny wzrost wyników
Jak wynika z danych Deloitte, w sektorze farmaceutycznym i ochrony zdrowia w Europie Środkowej od kilku lat obserwowany jest stabilny wzrost wyników spółek. Przychody w tej branży w 2010 roku wzrastały średnio o 6 proc. w walucie lokalnej i 8 proc. w euro.

- Sektor farmaceutyczny rośnie od kilku lat, niezależnie od tego, co się dzieje w gospodarce - podkreśla Tomasz Ochrymowicz, dodając, że wyjątkiem nie był tu nawet kryzysowy rok 2009.

Wzrost w sektorze farmaceutycznym i ochrony zdrowia w 2010 roku jest zbliżony do średniego wzrostu przychodów największych spółek regionu. Liczony w euro średni wzrost przychodów wszystkich dużych spółek kształtował się na poziomie 11 procent. Zdaniem Ochrymowicza, o ile w innych branżach trudno prognozować dalszy rozwój sytuacji, to w branży farmaceutycznej spodziewany jest dalszy stabilny wzrost.

Jak tłumaczy, czynnikiem, który wpływa na obiecujące perspektywy dla branży farmaceutycznej jest fakt, że spożycie leków w Europie Środkowej i w Polsce jest ciągle niższe niż w Europie Zachodniej i dlatego nadal może rosnąć: - Poza tym, mamy starzejące się społeczeństwo, więc z tego powodu także można spodziewać się wzrostu zapotrzebowania na leki - dodaje Ochrymowicz.

Według niego plusem dla rynku jest także to, że duże firmy farmaceutyczne, które weszły na rynek Europy Środkowej i do Polski, zaczęły przenosić badania do naszego regionu. Czynnikiem wzrostu rynku farmaceutycznego w Polsce byłyby więc w większym stopniu inwestycje zagranicznych koncernów, niż rozwój rodzimych producentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH