Eksperci prognozują szybki rozwój rynku leków generycznych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PMR, KAW/rynekaptek.pl   26-11-2009, 13:36

Zdominowany przez leki generyczne rynek farmaceutyczny Europy Środkowo-Wschodniej będzie w najbliższych latach rozwijał się szybciej niż rynek leków oryginalnych.

Segment leków generycznych był wart w 2008 r. 17,2 mld euro, a w latach 2009-2011 będzie rozwijał się w tempie około 14% rocznie. Tempo wzrostu leków innowacyjnych, których rynek był wart 12,4 mld zł w 2008 r., będzie znacznie niższe – wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR pt. „Generic and innovative drugs market in Central and Eastern Europe 2009. Comparative analysis, reimbursement policies and development forecasts for 2009-2011”.

Chociaż w latach 2009-2011 tempo wzrostu leków generycznych będzie wyższe niż tempo wzrostu leków oryginalnych, to również ten drugi segment odnotuje dodatnią dynamikę wzrostu w regionie. Szybszy rozwój leków generycznych wynikać będzie między innymi z oszczędności wprowadzanych przez rządy poszczególnych państw w czasie kryzysu ekonomicznego.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej istnieje niewiele firm lokalnego pochodzenia specjalizujących się w produkcji leków innowacyjnych. Większość producentów to firmy generyczne.

– Do największych graczy tego rodzaju zaliczyć możemy Gedeon Richter, Krkę, Egis czy Zetivę. Są to firmy obecne w większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej, o ugruntowanej pozycji w regionie – mówi Monika Stefańczyk, główny analityk rynku farmaceutycznego PMR i współautorka raportu.

Obecnie firmy innowacyjne stoją w obliczu wygasania patentów na ich czołowe produkty, co rzutować będzie na ich wyniki sprzedaży. Wiele lokalnych firm generycznych zapowiedziało już wprowadzenie na rynek odpowiedników leków po wygaśnięciu ochrony patentowej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH