Eksperci proponują powołanie pełnomocnika medycznego

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP Nauka w Polsce/ rynekaptek.pl   13-07-2016, 14:39

Eksperci proponują powołanie pełnomocnika medycznego Pełnomocnik medyczny dla pacjenta? Tak podpowiadają eksperci

Warto zastanowić się nad wprowadzeniem w Polsce instytucji pełnomocnika medycznego - uważają członkowie Polskiej Grupy Roboczej ds. Problemów Etycznych Końca Życia.

Eksperci zarekomendowali wprowadzenie przepisów, które pozwoliłyby pacjentowi w prosty sposób wskazać osobę uprawnioną do podejmowania w jego imieniu decyzji w sprawach dotyczących postępowania medycznego.

Według członków grupy roboczej wprowadzenie postulowanych rozwiązań prawnych uprościłoby proces leczenia osób niezdolnych do wyrażenia zgody na terapię. Ponadto możliwość ustanowienia dla siebie pełnomocnika medycznego miałaby pomóc w respektowaniu woli i wartości wyznawanych przez pacjenta.

Rekomendacje wynikły z projektu naukowego realizowanego w ramach współpracy pomiędzy Centrum Ekologii Człowieka i Bioetyki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Katedrą i Zakładem Opieki Paliatywnej Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy UMK w Toruniu oraz Wydziałem Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE