Eksperci: rozbudowany jest wykaz leków na wiele chorób

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: dziennikpolski24.pl/rynekaptek.pl   09-08-2016, 09:35

Eksperci: rozbudowany jest wykaz leków na wiele chorób Zdaniem specjalistów wykaz leków 75+ odpowiada realnym potrzebom.

Projekt wywarł pozytywne wrażenie na ekspertach, także z tego względu, że lista leków jest szeroka, fachowo dobrana i odpowiada rzeczywistym potrzebom najstarszych pacjentów - informuje Dziennik Polski.

W projekcie Ministra Zdrowia na liście leków dla seniorów znajdują się preparaty nowoczesne, wbrew obawom pacjentów i lekarzy, że lista będzie obejmować tylko tanie, przestarzałe preparaty. Wielu ekspertów chwali decyzję Ministra, wskazując, że seniorzy będą mieli bezpłatny dostęp do nowych środków stosowanych w leczeniu wielu schorzeń jako leki pierwszego rzutu.

Zdaniem Dariusza Jałocha, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny rodzinnej, to nie firmy farmaceutyczne i nie politycy decydowali o zawartości listy bezpłatnych leków dla seniorów. To wynik sugestii i przemyśleń specjalistów w poszczególnych dziedzinach. Jak uważa dr Jałocha wykaz jest „dość naukowo opracowany”. - Nie chodziło tylko o prosty ukłon w stronę pacjentów. Nadrzędny cel to danie możliwości darmowego, ale skutecznego leczenia schorzeń wieku podeszłego - dodaje,

Jak podkreśla dr n. med. Krzysztof Czarnobilski, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych i Geriatrii krakowskiego Szpitala MSW, istotne jest, że w projekcie znalazły się produkty nowej generacji, np. długo działające insuliny dla cukrzyków czy nowoczesne doustne leki przeciwzakrzepowe, stosowane m.in. w profilaktyce udarów i zatorowości płucnej – czytamy w Dzienniku Polskim.

Z kolei Andrzej Bednarz, wiceprezes Śląskiej Izby Aptekarskiej wskazuje, że rozbudowany został wykaz bezpłatnych leków astmatycznych, chorób płuc i krążenia, leków przeciwzakrzepowych, łącznie z drogimi lekami najnowszej generacji. Szeroko uwzględniono ponadto otępienie starcze.

Na senioralnej liście leków lekarzom brakuje natomiast preparatów tarczycowych, onkologicznych, witaminowych i antybiotyków.

 Więcej: www.dziennikpolski24.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH