Eksperci z USA alarmują: nowe leki onkologiczne są zbyt drogie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   27-07-2015, 11:30

Eksperci z USA alarmują: nowe leki onkologiczne są zbyt drogie Leki są, ale za drogie

Nowej generacji innowacyjne leki na choroby nowotworowe są zbyt drogie - alarmuje 118 czołowych amerykańskich ekspertów w dziedzinie onkologii i hematologii na łamach "Mayo Clinic Proceedings".

Specjaliści poparli organizacje pacjentów w Stanach Zjednoczonych, które już wcześniej nawoływały do obniżenia cen nowych leków. Przedłużają one życie chorych, ale coraz częściej są tak drogie, że dostęp do nich jest utrudniony. W USA dotyczy to szczególnie tych chorych, którym ubezpieczenie nie pokrywa całego leczenia.

Wśród ekspertów nawołujących do obniżenia cen leków onkologicznych są m.in byli prezesi Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) oraz Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego (ASH).

- Pacjenci i lekarze znaleźli się na takim etapie wysokości cen, że musimy wezwać do zmian - podkreśla główny autor apelu hematolog z Mayo Clinic prof. Ayalew Tefferi.

Jeszcze w 1995 r. roczna terapia chorego na nowotwór z użyciem nowego leku kosztowała średnio 54 tys. dolarów, jednak w 2013 r. wzrosła już do aż 207 tys. dolarów. Wszystkie leki onkologiczne zarejestrowane w 2014 r. przez amerykańska Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) kosztują rocznie co najmniej 120 tys. dolarów.

Niedawno zatwierdzono do użycia pierwsze dwa leki stosowane w tzw. immunoterapii. Roczna kuracja każdym z nich kosztuje w USA 150 tys. dolarów, a są pacjenci, u których powinny być wykorzystywane dwa takie preparaty.

Tefferi uważa, że pacjenci, którzy nie mają odpowiedniego ubezpieczenia za roczną terapię lekiem, która obecnie kosztuje 120 tys. dolarów, nie powinni płacić więcej niż 30 tys. dolarów, czyli co najmniej czterokrotnie mniej. Taka kwota nieco tylko przekracza połowę średnich rocznych dochodów, które w Stanach Zjednoczonych sięgają 52 tys. dolarów.

Eksperci postulują, żeby przy rządzie amerykańskim powstał zespół doradców, który po zarejestrowaniu nowego leku przez FDA negocjowałby z firmami farmaceutycznymi jego cenę. Chcą oni również, żeby zezwolono na import farmaceutyków z Kanady, gdzie na ogół są one tańsze. Uważają także, że prawa patentowe należy nieco rozluźnić, żeby łatwiej można było wprowadzać leki generyczne i tzw. biopodobne.

Tefferi zastrzega, że nie chodzi o to, żeby podkopać prawo firmom farmaceutycznym do osiągania zysku, jednak trzeba mieć wzgląd na potrzeby i możliwości pacjentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH