Ekspert: lekarze gruźlicę z powrotem powinni "położyć na stole"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rmf24.pl/rynekaptek.pl   22-01-2018, 12:44

Ekspert: lekarze gruźlicę z powrotem powinni "położyć na stole" Jak pokazują statystyki, śmiertelność gruźlicy wynosi aż 87 procent (Fot. Archiwum)

Sytuacja jest bardzo trudna, a informacje, jakie otrzymaliśmy od Polskiego Zespołu Humanitarnego, który działa na terenach konfliktu na Ukrainie, są po prostu dramatyczne - powiedział Krzysztof Grzesik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu. Ośrodek ten zajmuje się leczeniem między innymi gruźlicy.

- Z informacji, jakie posiadamy wynika, że przynajmniej 35 tysięcy osób jest chorych na gruźlicę, z czego blisko połowa jest chora na gruźlicę wielolekooporną. Z nieoficjalnych danych to jest blisko 600 tysięcy chorujących na Ukrainie. Niestety należy się spodziewać, że ta ilość gruźlicy wielolekoopornej jest znacznie większa niż rejestrowana - powiedział ekspert w wywiadzie dla radia RMF FM.

Przyznał, że w ostatnim czasie nasze organy państwa dosyć intensywnie zajmują się chorobą. Świadczy o tym choćby zmiana wyceny gruźlicy przez Agencję Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji, która dokonała się w zeszłym roku. - Myślę, że jesteśmy na najlepszej drodze do opracowania pewnych procedur, żeby nie doszło do epidemii - przekonywał.

Krzysztof Grzesik dodał zarazem, że Narodowy Program do Walki z Gruźlicą do 2000 roku bardzo dobrze zadziałał. W jego ocenie, z poziomu zapadalności 300 osób na 100 tys. ludności, zejście do poziomu 20 osób na 100 tysięcy, to jest bardzo dobry wynik. Niestety w 2000 roku zamknięto program.

- Problem polega na tym, że gruźlica wypadła z katalogu chorób, których się szuka w badaniach medycznych. Mój apel jest taki, żeby lekarze gruźlicę z powrotem "położyli na stole".

Jak pokazują statystyki, śmiertelność tej choroby wynosi aż 87 proc. Wielu chorych może jednak nie wiedzieć, że są nosicielami prątka gruźlicy.

Więcej: www.rmf24.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH