Ekspert: należy monitorować te przychodnie, w których szczepi się najmniej dzieci

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   01-02-2018, 09:03

Ekspert: należy monitorować te przychodnie, w których szczepi się najmniej dzieci W Polsce są dwa szczepienia, które nie występują w innych krajach - przeciwko gruźlicy i WZW typu B (Fot. Archiwum)

Rolą pielęgniarek i lekarzy jest bez względu na cel wizyty, zajrzeć do książeczki zdrowia dziecka i sprawdzić czy ma ono bilans zdrowia i szczepienia. Poradnie, w których jest dużo niezaszczepionych dzieci, powinny być monitorowane - powiedziała prof. Teresa Jackowska, konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii.

Profesor uczestniczyła w środę (31 stycznia) w Warszawie w konferencji "Dlaczego choroby zakaźne wracają?", inaugurującej kampanię edukacyjną stołecznego ratusza nt. konieczności szczepień przeciwko chorobom zakaźnym.

- Szczepienia są nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych - są choroby, na które powinniśmy się szczepić przez całe życie, chroniąc w ten sposób siebie i osoby w otoczeniu, m.in. dzieci, którym niektóre szczepienia podaje się dopiero w drugim roku życia oraz osoby o obniżonej odporności - podkreślała prof. Jackowska.

Wyjaśniając istotę tzw. "strategii kokonowej" polegającej na szczepieniu osób z najbliższego otoczenia pacjenta, który nie może być zaszczepiony, profesor wskazała, że "nawet noworodek zdrowy, urodzony o czasie, może zachorować i umrzeć z powodu choroby zakaźnej, przeciwko której są szczepienia", a także, że "chorzy na nowotwory, którzy biorą leki cytostatyczne mogą zachorować na ciężkie choroby zakaźne, nawet jeśli byli szczepieni jako dzieci".

- Szczepienia są nie tylko dla dzieci, choć ze względu na układ immunologiczny większość wykonujemy u dzieci. Rusza kampania "zaszczep swoje dziecko"; czekam na kampanię "zaszczep siebie" i dalej - "zaszczep siebie lekarzu i pielęgniarko" - powiedziała.

Prof. Jackowska podnosiła, że to, jakie szczepienia są w Polsce uznawane za konieczne, wynika m.in. z danych epidemiologicznych i położenia geograficznego. "- W Polsce są dwa szczepienia, które nie występują w innych krajach - przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B - powiedziała, przypominając m.in. że w Polsce są zachorowania na gruźlicę.

Profesor przypominała, że oprócz kalendarza szczepień obowiązkowych, są także szczepienia zalecane np. na rotawirusy i meningokoki.

Podkreśliła też, że jest rolą pielęgniarek i lekarzy na każdym szczeblu by przy każdej okazji, bez względu na cel wizyty, zajrzeć do książeczki zdrowia dziecka, czy ma ono bilans zdrowia i szczepienia. - Poradnie, w których jest dużo niezaszczepionych dzieci powinny być monitorowane - oceniła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH