Ekspert o dopalaczach i nowej wojnie narkotykowej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: gazeta.us.edu.pl/ rynekaptek.pl   27-05-2015, 11:25

Ekspert o dopalaczach i nowej wojnie narkotykowej Szkodliwe działanie dopalaczy

Produkty pierwszej wojny narkotykowej to żołnierze, z kolei dopalacze to „zielone ludziki”. Jak działają „zielone ludziki”?  ich głównym celem jest skuteczne ukrywanie - mówi dr hab. Lesław Niebrój, kierownik Katedry Filozofii i Nauk Humanistycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Nie mamy do czynienia tylko z innym niż dotychczas zestawem substancji, ale przede wszystkim z nieznanym wcześniej podejściem do całego systemu. Produkty pierwszej wojny narkotykowej to żołnierze, z kolei dopalacze to „zielone ludziki”. Jak działają „zielone ludziki”?  ich głównym celem jest skuteczne ukrywanie. Czyni się to poprzez tworzenie nowych form, podstawień i związków.– Pomysłowość „chemików” w tej kwestii jest tak duża, że nie ma możliwości stworzenia kompleksowej listy dostępnych substancji – ocenia dr hab. Lesław Niebrój, kierownik Katedry Filozofii i Nauk Humanistycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Docent Niebrój w ten sposób przedstawił obecną "nową wojnę narkotykową”, czyli produkcję, rozprowadzanie i stosowanie dopalaczy, na spotkaniu organizowanym przez Koło Naukowe „Prawo i Bioetyka” SUM.

Jego zdaniem, kolejnym problemem jest niejasność terminologii towarzyszącej tego typu związkom: - To, co powszechnie rozumiemy pod pojęciem dopalaczy, nie zawsze jest pojmowane podobnie w innych krajach. Nie funkcjonuje jedna, ogólnie przyjęta nazwa określająca te substancje. Podobny problem występuje na ulicy. To diler decyduje o nazwie środka dostępnego w danym miejscu.

Stara wojna narkotykowa, której bohaterami były heroina, kokaina, amfetamina i LSD, swój rozkwit przeżyła w latach 60. ubiegłego wieku. Pojawienie się pierwszych preparatów o właściwościach dopalaczy datuje się na koniec lat 70., z kolei wzrost ich produkcji nastąpił w latach 80. Substancje te to nic innego, jak związki chemiczne o określonym działaniu psychotropowym.

- W ciągu ostatnich 5–10 lat liczba tych produktów radykalnie wzrosła. Mówi się o powstawaniu jednego nowego dopalacza w tygodniu, w samym 2012 roku zarejestrowano 73 nieznane wcześniej substancje – podał dr hab. Lesław Niebrój.

Dopalacze są obecnie produkowane na Dalekim Wschodzie, m.in. w Chinach, Indiach i Pakistanie. To nie jest praca chałupnicza. Zdecydowana większość tych substancji jest tworzona w dawnych fabrykach chemicznych albo przemysłu kosmetycznego. Naukowiec zauważył, że proces wprowadzania do sprzedaży nowego produktu przypomina nieudolne badanie naukowe, tylko tańsze i krótsze. Królikami doświadczalnymi są kupujący. Dobry produkt to według producentów dopalaczy taki, który zabija jak najmniej osób.

Więcej: http://gazeta.us.edu.pl/node/279562

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH