Ekspert: postulat do realizacji na "dziś" to bezpłatne leki dla seniorów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Jacek Janik/ rynekaptek.pl   27-10-2015, 08:31

Ekspert: postulat do realizacji na "dziś" to bezpłatne leki dla seniorów PiS zrealuzije swoją wyborczą obietnicę?

Partie obiecywały wiele w kampanii wyborczej. Jak z kolei przekonuje dr Jerzy Gryglewicz, właściwie jedyną propozycją, jaką PiS przygotował i deklaruje, że wprowadzi niezwłocznie, jest wprowadzenie bezpłatnych leków dla osób po 75 roku życia.

- Kwestia likwidacji NFZ, zmiany finansowania ochrony zdrowia w oparciu o system budżetowy, stoi pod wielkim znakiem zapytania. W tym obszarze żadnych konkretnych propozycji rozwiązań nie ma. Jest tylko deklaracja, że „NFZ powinien przestać istnieć”. Mamy wstępną informację, że struktury wojewody mają odpowiadać za kontraktowanie świadczeń i ochrona zdrowia ma być finansowana z budżetu - stwierdza dr Gryglewicz, ekspert rynku medycznego z Instytutu Organizacji Ochrony Zdrowia, Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

- Jednak już w trakcie kampanii PiS tego projektu nie lansował i nie przedstawiał jako kluczowy, więc należy się spodziewać, że upłynie dużo czasu zanim rozwiązania w tej kwestii zostaną przedstawione - dodaje. 

Jak przekonuje, dystrybucja 70 mld złotych na ochronę zdrowia wymaga przede wszystkim zmiany ustawowej, zmiany organizacji struktury urzędniczej,  przesunięcia likwidowanych struktur Funduszu pod zwierzchnictwo wojewody. I przede wszystkim, zawarcia nowych umów i kontraktów. To jest proces, który musi potrwać.

Dodaje: - Właściwie jedyną propozycją, jaką PiS przygotował i deklaruje, że wprowadzi niezwłocznie, jest wprowadzenie bezpłatnych leków dla osób po 75 roku życia.

Zdaniem dra Adama Kozierkiewicza, eksperta rynku medycznego, najgłośniejszą werbalizacją zmian w ochronie zdrowia przez PiS była deklaracja likwidacji NFZ i uzależnienie wpływów do systemu od środków z budżetu państwa.

- Zapewne zostaną podjęte te zapowiadane działania. Jednak musi istnieć jakaś administracja do dystrybucji 70 mld zł. Nie spodziewam się, aby w tym zakresie nastąpiła jakaś gwałtowna i chaotyczna likwidacja, w szczególności oddziałów wojewódzkich Funduszu. Raczej nastąpi podporządkowanie ich innym strukturom zwierzchnim - mówi dr Kozierkiewicz.

- Natomiast w przypadku źródeł finansowania ochrony zdrowia - budżet zamiast składka - przewiduję, że będzie to raczej połączenie tych dwóch źródeł.

Jak przekonuje dr Kozierkiewicz, skutkiem zlikwidowania składki zdrowotnej i przeniesienia całego ciężaru finansowania do budżetu byłby spadek oficjalnie zatrudnionych, ponieważ cześć pracowników przestałaby być zainteresowana podpisywaniem umów o pracę.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH