Eksporterzy leków: to nie wywóz powoduje braki leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: biztok.pl/ rynekaptek.pl   25-03-2015, 07:20

Eksporterzy leków: to nie wywóz powoduje braki leków

Powodem niedoborów na rynku nie jest wywożenie leków za granicę, ale niska dostępność w kraju, sztucznie utrzymywana przez koncerny farmaceutyczne - przekonuje Tomasz Dzitko, przewodniczący komisji ds. rynku farmaceutycznego BCC i prezes hurtowni leków Delfarma.

- Podstawowym obowiązkiem polskich przedsiębiorców działających na polskim rynku farmaceutycznym jest zapewnienie dostępu do leków przede wszystkim polskim pacjentom. Dopiero w sytuacji zagwarantowania polskim pacjentom dostępu do tych leków, ewentualny "nadmiar” asortymentu może być eksportowany do innych krajów - podkreśla Janina Okrągły z sejmowej komisji zdrowia.

Komisja proceduje obecnie projekt nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, którego rozwiązania mają zapobiec brakom leków na rynku.

Jednak dyskutowane obecnie w sejmowej komisji zdrowia zmiany budzą ostry sprzeciw firm i przedsiębiorców pośredniczących w handlu lekami. Zdaniem hurtowników zmiana ustawy została przygotowana pod błędną i niepotwierdzoną tezę, że niedobory leków na rynku spowodowane są ich wywozem z Polski.

- Żadne dane nie zostały przedstawione. Nie ma żadnych dowodów, że eksport jest przyczyną braków na rynku. Co więcej, kraje, które badają poziom zaopatrzenia w leki i mierzą niedobory, pokazują, że praktycznie w 100 proc. za braki odpowiedzialne są dostawy, a odpowiedzialności leży głównie po stronie producentów leków - przekonuje Tomasz Dzitko, przewodniczący Komisji ds. rynku farmaceutycznego BCC i prezes hurtowni leków Delfarma.

Jego zdaniem tak właśnie jest w Polsce, a powodem niedoborów na rynku nie jest wywożenie leków za granicę, ale niska dostępność w kraju, sztucznie utrzymywana przez koncerny farmaceutyczne.

- Nie jest prawdą, że leków w Polsce nie ma. Leki są, ale w magazynach koncernów farmaceutycznych, co potwierdzają kontrole Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Firma produkująca lek X nie sprzedaje go nie dlatego, że go w Polsce nie ma, ale dlatego, że reglamentuje lek na rynek, by nie dopuścić do jego eksportu. Wielu producentów stosuje arbitralnie ustalone limity dostaw na aptekę, przez co - przy zwiększonym popycie - występuje niedobór - wyjaśnia ekspert BCC.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH