EMA: 20 lat minęło...

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: URPL/ rynekaptek.pl   29-01-2015, 07:10

EMA: 20 lat minęło...

26 stycznia 2015 minęła 20. rocznica utworzenia Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency - EMA).

Od czasu utworzenia w roku 1995, działania Agencji w zakresie ochrony zdrowia publicznego poprzez ocenę leków zgodnie z rygorystycznymi normami naukowymi oraz zapewniając niezależne, oparte na faktach naukowych informacje na temat leków swoim parterom, miały charakter ogólnoeuropejski i światowy.

Od dwudziestu lat EMA zapewnia skuteczność i bezpieczeństwo leków ludzkich i weterynaryjnych stosowanych w całej Europie, oraz promuje badania i innowację w medycynie i powiązanych dziedzinach.

Obecnie siedem komitetów naukowych EMA oraz ponad 30 grup roboczych dostarcza ekspertyz naukowych dotyczących regulacji leków, wykorzystując wiedzę kilku tysięcy ekspertów z całej Europy. Zachęca to do wymiany wiedzy, doświadczenia, pomysłów i najlepszych praktyk postępowania pomiędzy ekspertami europejskimi, w dążeniu do osiągnięcia najwyższych norm regulacji leków.

EMA ocenia leki i dopuszcza do obrotu tylko skuteczne i bezpieczne leki. W ciągu ostatnich 20 lat Agencja zaleciła dopuszczenie do obrotu 975 leków ludzkich i 188 leków weterynaryjnych.
 
Zakres kompetencji Agencji poszerzył się z biegiem czasu, zgodnie z nowym ustawodawstwem europejskim. Obecnie EMA odpowiada także za produkty specjalistyczne przeznaczone do leczenia rzadkich chorób (2000), leki roślinne (2004), leki pediatryczne (2006) oraz leki terapii zaawansowanych (2007).

Wraz z wdrożeniem ustawodawstwa w sprawie leków sierocych (leki na rzadkie choroby) w roku 2000, EMA otworzyła się na pacjentów i przedstawicieli zawodów medycznych. Od tego czasu angażują się oni w szereg prac Agencji.

W roku 2014 pacjenci po raz pierwszy brali udział w omawianiu oceny stosunku korzyści do ryzyka dla leków na forum Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi  (Committee for Medicinal Products for Human Use - CHMP).

Wraz z utworzeniem Komitetu ds. Oceny Ryzyka w Ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii) Pharmacovigilance and Risk Assessment Committee - PRAC) w  2012 roku, EMA zaczęła odgrywać jeszcze większą rolę w monitorowaniu bezpieczeństwa leków w całej Europie.

Od stycznia 2015, EMA wdrożyła swoją politykę publikowania danych z badań klinicznych, które stanowią podstawę w procesie decyzyjnym o dopuszczaniu leków w Europie.

Więcej: http://www.urpl.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH