EPR: ograniczmy impulsywną sprzedaż leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   12-09-2016, 11:04

EPR: ograniczmy impulsywną sprzedaż leków Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej pozytywnie odniosła się do pomysłu wprowadzenia certyfikacji suplementów diety

Naszym zdaniem trzeba uporządkować kwestię reklamy suplementów diety w mediach. Reklamy wzbudziły przekonanie, że nie da się żyć zdrowo bez suplementacji - ocenia prezes NRA, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Głos w dyskusji podczas tegorocznego Forum w Krynicy zabrała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, która przedstawiła dane dotyczące spożycia suplementów diety przez Polaków.

Jak podkreśliła w 2014 r. pacjenci wydali na nie ponad 3,5 mld zł, a w 2018 r. przeznaczą na ich zakup 5 mld zł. Odniosła się również do kwestii reklamy tych produktów:

- Naszym zdaniem trzeba uporządkować kwestię reklamy suplementów diety w mediach. Reklamy wzbudziły przekonanie, że nie da się żyć zdrowo bez suplementacji. Suplementy prezentowane są nierzadko tak, jakby były lekami, przypisuje się im bowiem właściwości lecznicze, co nie jest prawdą.

Zdaniem Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej niepokojącym zjawiskiem wśród Polaków jest tendencja do samoleczenia się. „Wzmacnianie” zaleceń lekarskich preparatami kupowanymi na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem czy farmaceutą może powodować niebezpieczne interakcje z lekami, zaburzać ich wchłanianie, prowadzić do spadku ciśnienia krwi czy arytmii serca.

– Dlatego jesteśmy za wprowadzeniem regulacji ograniczających tzw. sprzedaż impulsywną, która odbywa się głównie w obrocie pozaaptecznym. Kontrola nad tym kto, w jakich warunkach i jakie produkty w tych miejscach sprzedaje jest konieczna – dodała.

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej pozytywnie odniosła się do pomysłu wprowadzenia certyfikacji suplementów diety: – Jesteśmy za tym, aby w aptekach sprzedawane były suplementy spełniające odpowiednie wymogi jakościowe, a więc takie których skład jest zgodny z deklaracją producenta – podsumowała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH