EPR: w aptece jest miejsce na leki i suplementy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: politykazdrowotna.com/rynekaptek.pl   13-09-2016, 09:29

EPR: w aptece jest miejsce na leki i suplementy Obecnie na rynku pozaaptecznym sprzedawanych jest ok. 3 tys. preparatów w 360 tys. placówek.

Preparaty dostępne bez recepty generują średnio 50 proc. obrotu apteki, z czego 20-30 proc. stanowią suplementy diety. W aptece jest miejsce zarówno na leki na receptę, jak i bez recepty, a także suplementy - mówi prezes NRA, Elżbieta Piotrowska - Rutkowska.

Naczelna Izba Aptekarska chce także ograniczenia ilości substancji, opakowań i dawek leków dopuszczonych do obrotu w sklepach spożywczych, na stacjach benzynowych, urzędach pocztowych, kioskach. 

Zdaniem Izby, konieczne są zmiany w przepisach, których celem powinno być wzmocnienie nadzoru nad punktami sprzedaży pozaaptecznej.

Prezes NRA uważa, że w aptekach jest miejsce na szeroką gamę suplementów, jednak powinny one spełniać odpowiednie wymogi jakościowe, a więc ich skład powinien być zgodny z deklaracją producenta: - Z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów oraz stale rosnącą konsumpcję tych preparatów przez Polaków należy rozważyć ich certyfikację – dodaje Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Tłumaczy, że miejscach pozaaptecznych nikt nie kontroluje wstrzymywania i wycofywania produktów, które nie spełniają wymogów jakościowych. Punkty te nie mają też obowiązku zakupu leków w hurtowni farmaceutycznej, dającej gwarancję jakości produktu, a "osoby sprzedające leki nie mają do tego odpowiednich kwalifikacji, przez co udzielają błędnych porad dotyczących stosowania leków".

Więcej: http://www.politykazdrowotna.com/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH