EPR: zróbmy wreszcie porządek z reklamą suplementów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   05-04-2016, 10:32

EPR: zróbmy wreszcie porządek z reklamą suplementów

Producenci suplementów stosują reklamę, która sugeruje, że dany preparat ma właściwości lecznicze. Czas z tym skończyć - pisze prezes NRA do Głównego Inspektora Sanitarnego, prosząc o podjęcie działań w tym zakresie.

- W związku ze stosowaniem przez producentów suplementów diety reklamy sugerującej, że produkty te posiadają właściwości produktu leczniczego, uprzejmie proszę o podjęcie skutecznych działań w celu wyegzekwowania przestrzegania odpowiednich przepisów - napisała do Marka Posobkiewicza prezes NRA, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Szczególnie w sytuacjach, kiedy informacje na temat żywności mogą wprowadzać w błąd, poprzez przypisywanie środkowi spożywczemu działania lub właściwości, których on nie posiada oraz sugerowanie, że preparat ma szczególne właściwości.

Chodzi też o sugerowanie poprzez wygląd, opis lub prezentacje graficzne, że chodzi o określony środek spożywczy lub składnik, mimo że w rzeczywistości komponent lub składnik naturalnie obecny lub zwykle stosowany w danym środku spożywczym został zastąpiony innym komponentem lub innym składnikiem.

Jak przypomina szefowa NRA, powyższe zasady mają również zastosowanie do:

- reklamy, oznaczającej przedstawianie w jakiejkolwiek formie w ramach działalności handlowej, gospodarczej, rzemieślniczej lub wykonywania wolnych zawodów w celu wspierania zbytu towarów lub usług, w tym nieruchomości, praw i zobowiązań,

- prezentacji środków spożywczych, w szczególności kształtu, wyglądu lub opakowania, zastosowanych materiałów opakowaniowych, sposobu ustawienia oraz otoczenia, w jakim są pokazywane.

- Z uwagi na duże znaczenie powyższej kwestii dla środowiska farmaceutycznego, uprzejmie proszę o poinformowanie mnie o podjętych przez Pana Ministra krokach - pisze prezes NRA, deklarując pomoc i współpracę ze strony samorządu aptekarskiego w zakresie niezbędnym do rozwiązania tego problemu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH