Eurobarometr: tak palą Europejczycy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Eurobarometr/ rynekaptek.pl   29-05-2015, 12:36

Eurobarometr: tak palą Europejczycy

Światowy Dzień bez Papierosa: jak wynika z sondażu Eurobarometru, od 2012 r. spożycie tytoniu w UE spadło o 2 punkty procentowe, ale 26 proc. Europejczyków nadal pali.

Tuż przed Światowym Dniem bez Papierosa, który przypada w niedzielę 31 maja, Komisja publikuje wyniki badania Eurobarometru na temat stosunku Europejczyków do palenia tytoniu. Sondaż wykazał, że Europejczycy palą coraz mniej. W porównaniu z 2012 r. spożycie tytoniu spadło łącznie o 2 punkty procentowe (z 28 do 26 proc.). Największy spadek – o 4 punkty procentowe – odnotowano wśród młodych ludzi, tj. w kategorii wiekowej 15-24 lata (z 29 do 25 proc.).

Wciąż jednak utrzymują się istotne różnice między poszczególnymi państwami członkowskimi: najniższe wskaźniki odnotowuje się w Szwecji (11 proc.) i Finlandii (19 proc.), podczas gdy najwyższe w Grecji (38 proc.) i Bułgarii (35 proc.). Jeżeli chodzi o próby rzucenia palenia, podejmowała je większość palaczy (59 proc.), przy czym 19 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy. 12 proc.

Europejczyków próbowało e-papierosów, podczas gdy w 2012 r. deklarowało to 7 proc. badanych. 67 proc. osób, które spróbowało e-papierosów, chciało w ten sposób ograniczyć bądź rzucić palenie. Jednakże tylko 14 proc. użytkowników e-papierosów już nie wróciło do palenia, co dowodzi, że nie jest to zbyt skuteczny sposób rzucania nałogu.

Badanie Eurobarometru przynosi kilka interesujących danych na temat stosunkowo nowego produktu – e-papierosów. 12 proc. Europejczyków próbowało e-papierosów, ale obecnie używa ich tylko 2 proc. Wskaźniki te wyraźnie wzrosły od 2012 r. (wówczas było to odpowiednio: 7 i 1 proc.). E-papierosów częściej próbują młodsze osoby (13 proc. w grupie wiekowej 15-24 lata, podczas gdy wśród osób powyżej 55 roku życia tylko 3 proc.). Europejczycy sięgają po e-papierosy przeważnie po to, by ograniczyć lub rzucić palenie (67 proc.), jednak tylko 21 proc. palaczy udało się zmniejszyć liczbę wypalanych papierosów, a zaledwie 14 proc. na dobre pożegnało się z nałogiem.

Nadal spada narażenie na dym tytoniowy w barach i restauracjach. W ciągu ostatniego roku tylko 12 proc. ankietowanych zetknęło się z dymem tytoniowym w lokalach gastronomicznych (w 2012 r. 14 proc.), a 25 proc. – w lokalach, w których spożywa się głównie alkohol (w 2012 r. 28 proc.). 73 proc. pracowników w Europie rzadko lub wcale nie styka się z dymem tytoniowym w budynkach w swoim miejscu pracy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH