Europa: zarobki w branży farmaceutycznej, zawsze mogło być lepiej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PMLive, ms/ rynekaptek.pl   09-10-2014, 14:04

Europa: zarobki w branży farmaceutycznej, zawsze mogło być lepiej UE: zarobki w branży

Z raportów PMLive wynika, że w Unii Europejskiej rozpiętość zarobków pracowników zatrudnionych w branży farmaceutycznej jest wyjątkowo duża.

Okazuje się, że co piąty zatrudniony w sektorze pochwalić się może roczną podstawową pensją na poziomie co najmniej 125 tys. EUR. To elita. Kolejna pod względem liczebności grupa (13 proc.) zarabia już wyraźnie mniej od 85 do 95 tys. EUR. Podobny odsetek ankietowanych (12 proc.) było uposażonych jeszcze gorzej: od 75 do 85 tys. EUR.

Co dziesiąty uczestnik branży farmaceutycznej (11 proc.) deklaruje zarobki od 105 do 115 tys. EUR. Podobny odsetek (9 proc.) otrzymuje pensję trzykrotnie mniejszą od najlepiej zarabiających: od 35 do 45 tys. EUR. Stosunkowo niewielka grupa respondentów wyjawia, iż dostaje nie więcej niż 25 tys. EUR.

Co drugi ankietowany deklaruje, że rocznie uzyskuje podwyżkę pensji na poziomie od 1 do 3 proc., ale co piąty twierdzi, że w ciągu roku nie dostał żadnych dodatkowych pieniędzy w ramach podstawowej pensji. Wyższe uposażenie, rzędu co najmniej 10 proc., dostało 9 proc. ankietowanych.

W warunkach polskich pensja na poziomie 100 tys. EUR nie jest powszechna, a trzeba pamiętać, że dla większości pracowników branży w innych państwach członkowskich podstawowa pensja to nie wszystko. 19 proc. ankietowanych deklaruje, iż w ciągu roku otrzymuje premie i nagrody w wysokości 21 tys. EUR, co piąty – od 16 do 21 tys. EUR. Dokładnie taki sam odsetek pracowników przyznaje, że dostaje dodatkowo w ciągu roku od 6 do 11 tys. EUR. Kolejny identyczny odsetek ankietowanych mówi o bonusach rzędu od 1 do 6 tys. EUR.

To nie wszystko. 82 proc. pracowników branży przyznaje, iż pracodawca wspomaga ich w finansowaniu polis na zdrowie lub programów emerytalnych. 75 proc. ankietowanych chwali się, że uczestniczy w bezpłatnych kursach i szkoleniach, za które płaci firma.

Czy z takich warunków płacowych można być zadowolonym? W zasadzie można. Tak twierdzi 57 proc. badanych Z zarabianych pieniędzy bardzo zadowolonych jest 31 proc. ankietowanych.

PMLive  podaje, że połowa ankietowanych miała od 36 do 45 lat, 24 proc. od 24 do 35 lat, a 23 proc. od 46 do 55 lat.

Źródło: pmlive.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH