Expose Ewy Kopacz: było o seniorach i skróceniu kolejek do lekarzy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: JJ/ rynekaptek.pl   01-10-2014, 12:33

Expose Ewy Kopacz: było o seniorach i skróceniu kolejek do lekarzy

Sfinansowanie specjalizacji lekarzy rezydentów wszystkich absolwentów uczelni medycznych z lat 2012 - 2015, stworzenie Instytutu Geriatrii i sieci dziennych domów opieki dla seniorów - to konkretne pomysły, które znalazły się w części zdrowotnej expose desygnowanej na premiera Ewy Kopacz.

W swoim krótkim expose Ewa Kopacz poświęciła sporo miejsca ludziom starszym. Jak mówiła "troski dnia codziennego i praca sprawiają, że ludzie nie mogą poświęcić tyle czasu, ile by chcieli swoim bliskim w podeszłym wieku".

- Chciałabym stworzyć w Polsce znaną w rozwiniętych krajach zachodnich instytucję dziennych domów opieki, gdzie seniorzy znaleźliby opiekę medyczną, ofertę ciekawego spędzenia czasu i poczucie bezpieczeństwa. Pieniądze na stworzenie takich domów znajdziemy w puli środków europejskich - precyzowała.

Koszty pobytu w takich domach, zgodnie założeniem przedstawionym przez premier pokrywane byłyby w 1/3 z budżetu państwa, w 1/3 samorząd terytorialny i 1/3 osoby prywatne - samego seniora lub jego opiekunów.

- Chciałabym także z tego miejsca podtrzymać zobowiązanie dane seniorom, że rząd zrealizuje obietnicę waloryzacji emerytur zgłoszoną przez mojego poprzednika. W 2015 roku przeznaczymy na ten cel 3,8 mld zł - dodała.

Premier Ewa Kopacz potwierdziła także w swoim expose plany stworzenia Instytutu Geriatrii. - Będzie specjalnym ośrodkiem leczenia i opieki nad osobami starszymi. Powołanie tej specjalnej instytucji umożliwi nam wyedukowanie większej liczby lekarzy geriatrów, których dzisiaj w Polsce dramatycznie brakuje - mówiła.

Jak zapowiedziała premier Kopacz - głównym zadaniem ministra zdrowia w 2015 roku będzie bezpieczne dla pacjentów wdrożenie pakietów - kolejkowego i onkologicznego.

- Z jednego musimy sobie zdawać sprawę. Skrócenie kolejek w szpitalach i przychodniach będzie realne tylko w sytuacji, gdy dostęp do lekarzy będzie łatwiejszy i specjalistów będzie więcej. Mamy rozwiązanie i znaleźliśmy na to dodatkowe środki w budżecie państwa - zapowiadała.

- Od 2015 roku sfinansujemy specjalizacje lekarzy rezydentów wszystkich absolwentów uczelni medycznych z lat 2012 - 2015. Jest ich dziś 3,5 tysiąca. Dzięki temu do polskich szpitali i przychodni trafią młodzi i zdolni lekarze rezydenci, co skróci czas oczekiwania na czas wizyty lekarskiej - mówiła premier.

Jak zauważyła premier Kopacz, rozwiązanie kwestii specjalizacji może przyczynić się także do powrotu gabinetów stomatologicznych do szkół. Dziś samorządy nie maja pieniędzy na zatrudnienie lekarzy stomatologów. Sfinansowanie wynagrodzeń lekarzy rezydentów z budżetu państwa rozwiąże ten problem. Mając zapewnioną obsługę, zainteresowane samorządy będą mogły wyposażyć gabinety stomatologiczne korzystając z funduszy unijnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH