Farmaceuci deklarują: jesteśmy gotowi

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/ rynekaptek.pl   28-10-2016, 13:54

Farmaceuci deklarują: jesteśmy gotowi Farmaceuci chcą być właścicielami aptek

W mediach pojawiają się informacje, że "farmaceuci nie chcą kupować aptek od sieci". Tymczasem zakupem udziałów w aptekach jest zainteresowanych 35 proc. farmaceutów. Takie zainteresowanie wykazuje też 41 proc. farmaceutów zatrudnionych w sieciach - podaje NIA.

Zakupem udziałów w aptekach zainteresowanych jest 35 proc. z nich. Ale gdy się dowiadują, jaki byłby koszt, grono chętnych topnieje do ledwie 12 proc. – wynika z badania TNS dla organizacji PharmaNET, które przywołuje "Rzeczpospolita". W badaniu przyjęto, że apteka warta jest średnio 1 mln zł, więc 51 proc. to koszt 500 tys. zł.

- Zgodnie z przytoczonym badaniem TNS Polska, aż 35 proc. farmaceutów jest zainteresowanych zakupem udziałów w aptekach - w skali całego kraju chodzi o grupę ponad 10 tys. aptekarzy - ocenia Naczelna Izba Aptekarska.

W komunikacie Izby poinformowano, że "absurdalne jest założenie wyceniające wartość jednej apteki na 1 mln zł, chyba, że szykuje się ją pod sprzedaż dużego inwestora zagranicznego płacącego za udział w rynku".

- Gdyby uznać ją za realną mielibyśmy piętnaście tysięcy milionerów wśród aptekarzy. Do kwestii wyceny apteki z ostrożnością podchodzi KP Lewiatan, podając wartość o połowę mniejszą (500 tys. zł), co i tak jest wartością zdecydowanie zawyżoną, zwłaszcza w stosunku do dużych sieci aptek od lat wykazujących straty. Biorąc pod uwagę obecne realia rynkowe, taka inwestycja nie powinna przekroczyć kwoty 200-250 tys. zł, a wkład aptekarza obejmujący większościowy udział farmaceuty w takiej aptece (51%) nie stanowi znaczącej bariery finansowej - uważa NIA.

Dodaje: - Badanie pokazuje również duże zainteresowanie zakupem udziałów w aptece ze strony farmaceutów zatrudnionych w sieciach. Taką chęć deklaruje aż 41 proc. z nich, co oznacza, że w niemal każdej aptece sieciowej znalazłby się magister farmacji zainteresowany zakupem udziałów.

Zdaniem Izby, tak duże zainteresowanie prowadzeniem działalności gospodarczej przez farmaceutów potwierdza słuszność trwających prac legislacyjnych w kierunku wzmocnienia roli farmaceuty w aptece.

- Oprócz wymiernych korzyści dla pacjentów, regulacja stanowi też zachętę do studiowania farmacji - wizja założenia własnej apteki to czynnik motywujący przyszłych absolwentów tego kierunku, aby kształcić się w zawodzie. Regulacja stanowi również zachętę dla młodych ludzi, aby pozostali w kraju – obecnie Polskę opuszcza rocznie ok. 130 farmaceutów, celem emigracji zarobkowej (1 rocznik wydziału farmaceutycznego) - dodano.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH