Farmaceuci są przeciwni zamienianiu aptek w drogerie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm, LJ/ rynekaptek.pl   17-08-2016, 08:02

Farmaceuci są przeciwni zamienianiu aptek w drogerie Wiceminister zdrowia jeszcze raz wyjaśnia założenia zmian na rynku aptecznym

W ciągu ostatnich 12 lat nie wyegzekwowano przepisów prawa antykoncentracyjnego zawartego w ustawie Prawo Farmaceutyczne, w wyniku czego ok. 1600 aptek sieciowych funkcjonuje dziś w sprzeczności z obowiązującym prawem - uważa wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda.

- Istnieją trudności w ustaleniu pełnej struktury własnościowej poszczególnych podmiotów prowadzących sieci aptek - informuje wiceminister zdrowia w odpowiedzi na zapytanie posłanki Beaty Małeckiej Libery w sprawie planowanych zmian na rynku farmaceutycznym.

- Zarówno w przypadku uzyskiwania nowego zezwolenia jak i w sytuacji przejmowania sieci aptek przez inny podmiot nie ma obowiązku ujawniania przed Wojewódzkimi Inspektoratami Farmaceutycznymi ani przed organami izb aptekarskich, zależności kapitałowych i osobowych. Brak jest także zakorzenionej w obowiązującym stanie prawnym definicji „sieci zagranicznej”, która pozwalałaby na przyjęcie jednolitych kryteriów pozwalających ocenić jaki stopień zaangażowania kapitałowego, nadaje podmiotowi zarejestrowanemu na terenie RP cechy podmiotu zależnego od obcego kapitału - ocenia dr Łanda.

Dodaje, że niemniej jednak widoczne są tendencje zmian na rynku detalicznej sprzedaży produktów leczniczych, które wskazują na coraz większe zaangażowanie podmiotów zagranicznych. Na dowód podaje kilka przykładów obecności kapitału zagranicznego na polskim rynku aptecznym, przedstawionych przez samorząd aptekarski.

Pierwsza sieć powstała w 2000 roku
"Do 2000 roku w Polsce według powszechnie dostępnych danych nie działały oficjalnie sieci aptek funkcjonujących w oparciu o kapitał zagraniczny. Pierwsza sieć powstała w Warszawie, 14 września 2000 r., gdy Polish Enterprise Fund zarządzany przez Enterprise Investors zainwestował 1 mln dolarów w nowo powstałą spółkę “Apteki Polskie” prowadzącej apteki ogólnodostępne pod marką „Apteka 21”.

W 2001 roku powstała pierwsza apteka litewskiej sieci międzynarodowego Holdingu Euro Apotheca. EURO-APTEKA jest częścią stale rosnącej grupy kapitałowej Euroapotheca Group. EUROAPOTHECA jest nieustannie rozwijającą się grupą spółek z Europy Wschodniej, która zarządza sieciami detalicznymi aptek i hurtowniami aptecznymi na terytorium Litwy, Łotwy, Estonii i Polski. Obecnie posiada w Polsce 84 apteki (w tym 5 aptek franczyzowych).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH