Farmaceuta kliniczny może regulować koszt farmakoterapii

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: aptekaszpitalna.pl/ rynekaptek.pl   06-06-2016, 12:16

Farmaceuta kliniczny może regulować koszt farmakoterapii

Działalność farmaceuty klinicznego, tylko w jednym przypadku analizowanego pacjenta, wykazała niepotrzebnie wydane fundusze w zakresie farmakoterapii na kwotę od 93,88 do 95,29 zł - oceniają: Mariola Drozd i Anna Kijewska z Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Szpital jest miejscem generowania gigantycznych kosztów w systemie ochrony zdrowia. Duży udział w tych kosztach to finansowanie leków. Obniżenie tychże wydatków może poprawić kondycję finansową szpitala - przypominają autorki tekstu "Farmaceuta kliniczny szansą zbilansowania wydatków na farmakoterapię szpitalną", opublikowane w Polskim Przeglądzie Nauk o Zdrowiu.

W wielu opracowaniach zostało udowodnione, że wprowadzenie w szpitalu stanowiska farmaceuty klinicznego z całą pewnością przyniesie wymierne oszczędności finansowe poprzez stosowanie racjonalnej gospodarki lekami.

Farmaceuta może regulować koszt farmakoterapii przez wprowadzenie właściwego schematu obiegu informacji o lekach, ułatwiającego lekarzom dobór preparatu, postać i drogę jego podania przy równocześnie najmniejszym koszcie. Zasadniczym zadaniem farmaceuty klinicznego jest nadzór nad bezpieczeństwem i poprawnością stosowania farmakoterapii u pacjentów.

Zadanie to farmaceuta wykonuje poprzez dokładne informowanie pacjentów o działaniu leku, obserwuje występowanie działań niepożądanych, przewiduje skutki interakcji pomiędzy stosowanymi lekami, lekami a żywnością, lekami a wyrobami medycznymi służącymi do podawania leku, a także poprzez przeciwdziałanie błędom w dawkowaniu i podawaniu ich oraz nadzór nad gospodarką lekiem na oddziale. Z umiejętności farmaceuty klinicznego mogą również korzystać kadry zarządzające szpitalem.

Autorki przedstawiają analizę przypadku farmakoterapii pacjenta, na podstawie dokumentacji archiwalnej szpitala. Lektura w załączniku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH