Farmaceuta: uczestnik rynku czy wyrobnik na etacie?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Polskie Radio 3/ rynekaptek.pl   02-12-2016, 11:24

Farmaceuta: uczestnik rynku czy wyrobnik na etacie? Aptekarz - uczestnik rynku czy wyrobnik

Waldemar Buda: - Mówią, że będziemy wywłaszczać i zamykać apteki. Tak nie jest. Celem zmiany prawa farmaceutycznego jest zahamowanie koncentracji na rynku, rozproszenie położenia aptek, a zatem dostępności do leków i wzmocnienie roli farmaceutów.

"Apteka dla aptekarza to jedna z głównych zmian proponowany przez parlamentarny zespół ds. regulacji rynku farmaceutycznego. Nie przedsiębiorca, a farmaceuta ma stać się główną postacią w procesie sprzedaży leków" - przypomniano w radiowej Trójce.

Nowym planom sprzeciwiają się duże sieci apteczne, zaś młodzi widzą w nich szansę dla siebie, czyli możliwość otwarcia własnej apteki - dodano.

Grzegorz Kasprowicz, właściciel apteki: - W sieciówce jest nastawienie na realizację zysku i żeby jak najwięcej sprzedać. Są specjalne programy i szkolenia.

Waldemar Buda, przewodniczący zespołu: - Mówią, że będziemy wywłaszczać i zamykać. Tak nie jest. Cel jest taki, by zahamować koncentrację na rynku, rozproszyć położenie aptek, a zatem dostępność do leków i wzmocnić rolę farmaceutów - by był uczestnikiem rynku, a nie wyrobnikiem na etacie.

Marcin Piskorski, Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET: - W pewnym okresie apteki należące do nie farmaceutów będą stopniowo znikać z rynku. Nowe będą mogli otwierać już tylko farmaceuci, czyli z jednej strony liczba aptek będzie spadać, z drugiej strony jak się rynek zamyka, to ceny idą w górę. Nie powinniśmy wywracać rynku do góry nogami dlatego, że ktoś nie potrafi na nim działać.

Tomasz Leleno, rzecznik NRA: - Celem zmian jest uporządkowanie rynku farmaceutycznego.
Dzisiaj mamy do czynienia z sytuacją, gdy co czwarta apteka sieciowa narusza przepisy antykoncentracyjne. Widać to najlepiej na przykładzie Warszawy, gdzie jedna apteka powstaje obok drugiej.  Pacjenci z terenów wiejskich mają problemy z dostępem do leków, bo tam tych aptek sieciowych nie ma. Te są w dużych miastach, gdzie - jak twierdzą - jest "prawdziwy pieniądz".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH