Farmaceutom szpitalnym należy się odpowiednie wynagrodzenie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: aptekaszpitalna.pl/ rynekaptek.pl   03-08-2016, 11:05

Farmaceutom szpitalnym należy się odpowiednie wynagrodzenie Farmaceuci chcą takiego samego współczynnika wzrostu wynagrodzeń jak lekarze

Dziekani wydziałów farmaceutycznych uniwersytetów medycznych zwrócili się do ministra zdrowia o podwyższenie współczynnika pracy farmaceutów szpitalnych z 0,71 do do poziomu 1,23, tak jak dla zawodu lekarza.

- W projekcie prac Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia w sprawie minimalnego wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych nie został wymieniony zawód zaufania publicznego - farmaceuty szpitalnego - zauważył w piśmie do ministra zdrowia prof. Wiesław Sawicki, przewodniczący Konfederacji Dziekanów Wydziałów Farmaceutycznych Uniwersytetów Medycznych.

Dodaje: - Ponadto prawdopodobne przewidywane włączenie zawodu farmaceuty do grupy "inne zawody o zastosowaniu w ochronie zdrowia ze współczynnikiem pracy 0,71 jest dla zawodu farmaceuty szpitalnego krzywdzące i niesprawiedliwe.

Prof. Sawicki dalej podkreśla, że zawód farmaceuty szpitalnego, podobnie jak lekarza, jest kluczowym w stanowieniu bezpieczeństwa wytwarzania i stosowania produktów leczniczych, a tym samym gwarantem zdrowia i życia pacjentów.

- Kształcimy na 10 wydziałach farmaceutycznych uniwersytetów medycznych w kraju świetlnych specjalistów w zakresie wiedzy o leku. Wzorem wiodących krajów dążymy do wzmocnienia pozycji farmaceutów szpitalnych. Musi temu towarzyszyć odpowiednie wynagrodzenie, a nie ich dyskredytowanie, np. w odniesieniu do zawodu lekarza - ocenia i dodaje:

- Reprezentując wszystkich dziekanów wydziałów farmaceutycznych w Polsce, zwracam się do ministra zdrowia o wpisanie do projektu grupy zawodowej - farmaceuta (również ze specjalizacją) oraz zmianę współczynnika pracy z 0,71 do do poziomu 1,23, tak jak dla zawodu lekarza.

Jak pisaliśmy, resort zdrowia zaproponował nowelizację ustawy w sprawie minimalnego wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych. W załączniku do ustawy resort zdrowia podał proponowane współczynniki pracy. Największe dotyczą lekarzy ze specjalizacją: 1,23.

Dla innych zawodów o zastosowaniu w ochronie zdrowia, wymagających wyższego wykształcenia i specjalizacji, w tym farmaceutów szpitalnych, zaproponowano współczynnik pracy 0,82. Bez specjalizacji - 0,71. Dla porównania - współczynnik dla pracowników z wykształceniem podstawowym to 0,51.

Więcej: aptekaszpitalna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH