Farmaceutyczny łańcuch dostaw: zagrożenia i obawy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: biotechnologia.pl / rynekaptek.pl   31-03-2015, 10:03

Farmaceutyczny łańcuch dostaw: zagrożenia i obawy Łańcuch dystrybucji - problemy (foto: sxc.hu)

– W branży farmaceutycznej skuteczna kontrola powinna następować na każdym etapie łańcucha dostaw – dowodziła Małgorzata Jakóbiec z Sensilab Polska podczas spotkania Meet Biotech – Boost Biotech.

- Jednym z elementów wpływających na jakość tworzonych produktów jest wybór producenta surowców – przypomina Małgorzata Jakóbiec z Sensilab Polska i dodaje, że obecnie ok. 70 proc. wszystkich substancji aktywnych jest produkowana w Chinach lub Indiach.

- Rejon ten dostarcza około 80 proc. substancji pomocniczych wykorzystywanych do produkcji leków. Jednakże tylko 1 proc. przedsiębiorców zarejestrowanych w tych krajach wytwarza produkty zgodnie z GMP – wylicza Małgorzata Jakóbiec.

Uczestniczka spotkania Meet Biotech – Boost Biotech wskazała, że negatywny wpływ na jakość produkcji ma również zmniejszenie produkcji chemicznej w Europie.

- Powiązane jest to z zaostrzeniem przepisów klimatycznych, wzrostem kosztów w tym sektorze oraz brakiem konkurencyjności w stosunku do USA czy Bliskiego Wschodu. Nie wszystkie firmy logistyczne i dystrybucyjne spełniają warunki odnośnie dobrej praktyki transportowej i dystrybucyjnej – uważa Małgorzata Jakóbiec.

W jej opinii, proceder fałszowania leków to następny istotny element wpływający na łańcuch dostaw. Temu procederowi  podlegają substancje aktywne oraz pomocnicze stosowane w produkcji leków. Każdorazowa zmiana jakiejkolwiek substancji, która stanowi składnik danego produktu leczniczego, może doprowadzić do poważnego zagrożenia bezpieczeństwa dla pacjentów.

- Z tego powodu tak ważne jest badanie tożsamości nie tylko substancji aktywnej, ale i  każdego składnika w danym leku – argumentuje Małgorzata Jakóbiec.

Więcej: biotechnologia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH