Farmacja 21: będzie o opiece farmaceutycznej

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Farmacja21/ rynekaptek.pl   20-07-2016, 12:28

Farmacja 21: będzie o opiece farmaceutycznej Zasadniczy kierunek merytoryczny Kongresu to opieka farmaceutyczna na świecie i w Polsce

W obliczu planowanej nowelizacji prawa farmaceutycznego i prac nad ustawą o zawodzie farmaceuty, nasze środowisko musi nie tylko wykazać się aktywnością, ale przede wszystkim wypracować wspólne stanowisko - ocenia prof. Janusz Pluta, prezes PTFarm.

- Dyskusja o rynku aptecznym w Polsce jest teraz szczególnie ważna - dodaje prof. Janusz Pluta, zapraszając na II Kongres Farmacja 21. Farmaceuci w ochronie zdrowia.

Kongres odbędzie się w dniach 23-24 września 2016 r. we Wrocławiu na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich.

Zasadniczy kierunek merytoryczny Kongresu to opieka farmaceutyczna na świecie i w Polsce, a także zagadnienia dot. współpracy na linii lekarz - pacjent - farmaceuta.

Wykład inauguracyjny dotyczący roli apteki w systemie opieki zdrowotnej oraz w zakresie zwalczania sfałszowanych produktów leczniczych wygłosi gość specjalny Kongresu, François-Xavier Lery  ze Strasburga, przedstawiciel Europejskiej Dyrekcji ds. Jakości Leków i Opieki Zdrowotnej (EDQM).

Opieka farmaceutyczna będzie też tematem osobnej sesji, w której przewodniczący oraz członkowie zespołu roboczego do spraw opieki farmaceutycznej powołanego przez Ministra Zdrowia omówią aktualny stan prac nad tym zagadnieniem.

Do koncepcji refundowanej opieki farmaceutycznej nawiążą także przedstawiciele samorządu aptekarskiego oraz Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, który odniesie się do kryteriów wyceny tej usługi.

Według organizatorów Kongresu, opieka farmaceutyczna to proces w którym farmaceuta, we współpracy z pacjentem i lekarzem, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii w celu poprawy jakości życia pacjenta i poprawy populacyjnych wskaźników zachorowalności i umieralności, z korzyścią dla płatnika publicznego.

Doświadczenia innych państw wskazują bowiem, że takie działania nie tylko odciążają służbę zdrowia i wpływają na poprawę zdrowia społeczeństwa, ale także przyczyniają się do znacznych oszczędności budżetowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH