Farmacja Polska: lista leków zagrożonych wywozem powinna być jak najszersza

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ/rynekaptek.pl   03-07-2015, 14:30

Farmacja Polska: lista leków zagrożonych wywozem powinna być jak najszersza Lista leków zagrożonych brakiem na rynku

Lista leków zagrożonych brakiem dostępności, publikowana w drodze obwieszczenia Ministra Zdrowia, powinna być jak najszersza z uwagi na jej prewencyjny charakter - uważa Izba Gospodarcza Farmacja Polska.

Niedawno informowaliśmy o rozmowach toczących się w Ministerstwie Zdrowia w sprawie utworzenia listy leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Część środowiska uważa, że początkowo powinna powstać wąska lista leków zagrożonych brakiem na rynku polskim. Jest to kilkadziesiąt brakujących na rynku leków, zgłaszanych przez izby aptekarskie i samych farmaceutów.

Opinia prezentowana przez Izbę Gospodarczą "Farmacja Polska”  i wytwórców reprezentujących innowacyjny przemysł farmaceutyczny jest inna. - Od wielu miesięcy zabiegamy, aby lista leków, publikowana w drodze obwieszczenia Ministra Zdrowia, była jak najszersza z uwagi na jej prewencyjny charakter. To oznacza, iż tworzona lista ma być wykazem produktów zagrożonych brakiem dostępności, a nie niedostępnych - informuje IG Farmacja Polska.

- W związku z tym nie może być ani wąska, ani uwzględniać wyłącznie braki na rynku zgłaszane przez izby aptekarskie i samych farmaceutów.  Przy okazji braków zgłaszanych przez apteki warto dodać, iż nie jest to kryterium obiektywne. W jednych aptekach leków brakuje, w innych nie wsytepuja większe problemy z realizacja recept na ten asortyment - dodają przedstawiciele Izby.

Zgodnie z tym stanowiskiem, wykaz produktów leczniczych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej  powinien być jak najszerszy i przy jego tworzeniu należy brać pod uwagę dwa najważniejsze kryteria: zagrożenie brakiem dostępności, uzasadnienie: Art. 78a ust 3 pkt 1 i pkt 2.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH