Farmacja: szansa czy przekręt?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: polishmarket.com.pl/rynekaptek.pl   05-09-2011, 14:34

Przedstawiciele polskiego przemysłu farmaceutycznego uważają, iż w tym sektorze tkwi wielki potencjał eksportowy, reprezentanci administracji rządowej dostrzegają szarą strefę i patologiczne zjawiska na styku farmacji i medycyny - zauważa "Polish Market".


- Globalny rynek farmaceutyczny się zmienia - uważa prof. Andrzej Mackiewicz, kierownik Katedry Biotechnologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.- Na świecie firmy, czy cały przemysł farmaceutyczny, zmieniły filozofię działania. Duże koncerny likwidują swoje własne zaplecza i laboratoria badawcze, bo okazało się, że utrzymywanie tysięcy naukowców jest bardzo mało wydajne i bardzo kosztowne. 

Firmy farmaceutyczne kupują obecnie małe firmy biotechnologiczne, które mają już jakiś produkt na pewnym etapie zaawansowania. W związku z tym ryzyko niepowodzenia znacznie się zmniejsza. 


Po drugie, koncerny farmaceutyczne, kiedy już pozyskają dane produkty, same ich nie rozwijają tylko wynajmują małe firmy, które wykonują dla nich prace zlecone. Te firmy farmaceutyczne, które zarabiają w Polsce, wywożą z naszego kraju pieniądze i zatrudniają firmy np. w Niemczech. 
- Aż prosi się, żeby powstał taki system, który zatrzyma te pieniądze w Polsce i pozwoli na ich reinwestowanie małe polskie firmy innowacyjne, powiedzmy biotechnologiczne - mówi prof. Mackiewicz.


Na przeszkodzie stoi „polskie piekło”. Zdaniem Andrzeja Włodarczyka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia, gdyby nie było patologii na styku farmacji i nauki, to byłoby cudownie.- Niestety jest inaczej. Dam na to przykład z mojego własnego podwórka. Ponieważ jestem urlopowanym dyrektorem Instytutu Reumatologii, to mogę konkretnie powiedzieć – z imienia i nazwiska, jeśli będzie taka potrzeba – że jeden z moich profesorów zarobił 1 mln zł, a Instytut na jego badaniach klinicznych stracił 300 tys. Czy ktoś zrezygnuje z takich możliwości? - miał powiedzieć Minister podczas Sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowych Technologii.

Więcej: http://www.polishmarket.com.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH