Farmacja: wybór kierunku studiów był świadomy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJX/ rynekaptek.pl   02-03-2017, 14:21

Farmacja: wybór kierunku studiów był świadomy Uczestnicy debaty

Apteka dla aptekarza” to krok w dobrą stronę. Taka zmiana ograniczy powstawanie aptek sieciowych, które niekiedy bardziej niż o pacjenta, dbają o zyski - ocenił Damian Rerych, student UM w Łodzi, uczestnik debaty "Farmaceuta 2025 - perspektywa oczami studentów".

Jednym z tematów, który ostatnio wywołuje niemałe emocje, są zmiany dotyczące ustawy farmaceutycznej, szczególnie projekt „Apteka dla aptekarza”. Teraz, zgodnie z ustawą Prawo Farmaceutyczne z 6 września 2001 r., właścicielem apteki może być ktokolwiek, pod warunkiem, że zatrudnia w niej farmaceutów. Natomiast inicjatorzy zmian chcieliby, aby właścicielem mógł być tylko i wyłącznie farmaceuta - przypominają organizatorzy debaty w komunikacie prasowym.

Studenci o AdA
Jak zapatrują się na to studenci? Według Damiana Rerycha, studenta Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, projekt „Apteka dla aptekarza” to krok w dobrą stronę. Dlaczego? - Ponieważ jest to krok w stronę pacjenta. Taka zmiana ograniczy powstawanie aptek sieciowych, które niekiedy bardziej niż o pacjenta, dbają o zyski – podkreśla Damian.

Apteka, według ustawy Prawo Farmaceutyczne, pełni funkcję placówki ochrony zdrowia. Oznacza to, że jest ona co prawda formą działalności gospodarczej, ale jej nadrzędnym celem jest ochrona zdrowia i dbałość o dobro pacjenta. Dodatkowo, w Kodeksie Etycznym Aptekarza, do którego przestrzegania zobowiązany jest farmaceuta, podkreślone jest, że aptekarz sprawuje swe obowiązki wobec pacjenta ze zrozumieniem odpowiedzialności za zdrowie i życie człowieka. Daje to gwarancję, że zaufanie pacjenta, przychodzącego do apteki, nie będzie nadużywane.

- Tymczasem, w aptekach sieciowych, bardzo często nie farmaceuta, lecz technik farmacji zajmuje się ekspedycją leku i obsługą pacjenta przy pierwszym stole. Porada medyczna i opieka farmaceutyczna, powinna być w aptece przeprowadzona przez farmaceutę i w tym kontekście proponowane rozwiązania nabierają nowego znaczenia - dodaje student.

Jednak sama nazwa projektu – „Apteka dla aptekarza” – może być myląca i sugeruje, że skorzystają na nim farmaceuci. Natomiast według uczestników debaty korzyść w tym przypadku będzie obopólna.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH