Firmy farmaceutyczne do rządów: trzeba powstrzymać zegar zagłady

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: JMac./BBC/rynekaptek.pl   21-01-2016, 12:57

Firmy farmaceutyczne do rządów: trzeba powstrzymać zegar zagłady Producenci leków ostrzegają, że jeśli rządy nie będą finansować nowych badań, to czeka nas zagłada

85 firm farmaceutycznych wezwało rządy państw do opracowania nowych sposobów finansowania badań nowych antybiotyków. Sygnatariuszami są m. in. GSK, Merck, Pfizer i Johnson & Johnson.

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos producenci zwracali uwagę na to, że „wartość antybiotyków nie odzwierciedla korzyści, jakie wnoszą do społeczeństwa". Ostrzegali, że świat jest na krawędzi i tzw. era postantybiotykowa jest ogromnym zagrożeniem dla świata i ludzkości.

Do 2050 roku odporne na leki bakterie będą zabijać 10 milionów ludzi rocznie, za co zapłacimy ponad 100 bilionów dolarów – na tyle oszacowano światowe straty w produkcji gospodarczej.

Producenci przekonywali, że dotychczasowe podejście – mimo inwestycji miliardów dolarów – nie zdało egzaminu. Firmom nie opłaca się inwestowanie w badania i produkcję nowych leków. Przy nieadekwatnych do wydatków zysków z antybiotyków nie są w stanie odzyskać zainwestowanych środków.

Ekonomista Jim O'Neill zasugerował ryczałtowanie firm, które stworzyły sprawdzone nowe antybiotyki. Rządy szacunkowo poniosłyby z tego tytułu koszty 16-37 bilionów dolarów w ciągu następnej dekady.

Deklaracja 85 firm farmaceutycznych wzywa rządy do "zaangażowania środków, wspieranie rozwoju i wdrażania innych modeli handlowych, które zwiększają ochronę nowych i istniejących antybiotyków", jak również stworzenie "trwałego i przewidywalnego" rynku nowych leków.

Pascal Soriot, prezes AstraZeneca powiedział:

- Branża jest gotowa do współpracy z rządami w celu opracowania alternatywnych rozwiązań umożliwiających zrównoważone inwestycje, które są niezbędne, jeśli chcemy przezwyciężyć wyzwania techniczne i naukowe w odkrywaniu i rozwoju nowych antybiotyków.

Neil Murray z Redx Pharma Plc ostrzegł, że „zegar zagłady został już uruchomiony, bo obecnie skuteczność antybiotyków maleje w zastraszającym tempie”.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH