Firmy farmaceutyczne są nośnikiem innowacji i rozwoju

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   08-03-2018, 17:58

Firmy farmaceutyczne są nośnikiem innowacji i rozwoju Branża farmaceutyczna jest ważnym elementem stymulacji całej gospodarki (fot. archiwum)

Mamy relatywnie wysokie zatrudnienie w przemyśle farmaceutycznym, co oznacza, że ta branża jest dobrym pracodawcą. Tu też są wyższe wynagrodzenia w porównaniu do innych sektorów gospodarki, choć nadal niższe niż w krajach starej Unii Europejskiej – mówiła Katarzyna Śledziewska, dyrektor zarządzający DeLab, podczas sesji „Przemysł farmaceutyczny – korzystajmy z jego potencjału”, odbywającego się w ramach III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (8 marca br.).

Dodała, że Polska nadal buduje swoje przewagi konkurencyjne bazując na niskich płacach. - Ale to się powoli kończy i konsekwencją zaczynają być braki pracowników. Podobnie relatywnie niskie są inwestycje, a polski przemysł farmaceutyczny dysponuje niekorzystnym bilansem handlowym: import przewyższa eksport. Generują go głównie kraje UE. Nadwyżkę w handlu lekami mamy z kolei z krajami na wschód od Polski (Rosja, Ukraina, Kazachstan) oraz krajami bałtyckimi – mówiła ekspert z DeLab.

Przemysł wysokich technologii
Z kolei zdaniem Bogny Cichowskiej – Dumy, prezes Związku Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma, nie do końca jest prawdą, że farmacja jest niedoceniana: - W Polsce fabryki mają także firmy innowacyjne. Są też rozwijane projekty biotechnologiczne. Cechą tej branży jest innowacyjność i bardzo wysoki poziom reinwestycji – mówiła szefowa Infarmy.

Zwróciła również uwagę na perspektywy wzrostu firm innowacyjnych i generycznych: - Każda z nich ma swoją rolę. Firmy innowacyjne są nośnikiem innowacji. Dlatego nie można wspierać tylko firm generycznych i nagradzać jedynie produkcji aktualnie prowadzonej. Do tego potrzebne jest też stabilne prawo, szczególnie w zakresie refundacji. Nadal czekamy na nowelizację tej ustawy.

- Branża farmaceutyczna jest ważnym elementem stymulacji całej gospodarki. Dla nas ważnym problemem jest presja cenowa. Można zadać pytanie: czy opłaca się tylko sprowadzać leki ze Wschodu i sprzedawać? Warto docenić tych, którzy podejmują wysiłek inwestycyjny – mówił Krzysztof Kopeć, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Resorty wracają do rozmów o RTR
Wiceminister zdrowia, Marcin Czech podkreślał, że resort zdrowia chce, by przemysł farmaceutyczny był ważną częścią gospodarki. – Z pewnością wymaga dużych inwestycji i długoterminowej przewidywalności. W najbliższych tygodniach wrócimy do prac nad nowelizacją ustawy refundacyjnej. Czasowo zostaną opóźnione prace dotyczące wyrobów medycznych. Trwają też prace nad RTR – trwa doprecyzowywanie algorytmów. W nagradzaniu firm będziemy uwzględniać m.in. badania podstawowe, kwestie podatkowe, IT i działania eksportowe.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH