Firmy ujawniają korzyści przekazywane lekarzom

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: LJ, PAP/ rynekaptek.pl   30-06-2016, 08:24

Firmy ujawniają korzyści przekazywane lekarzom

Kilkadziesiąt firm farmaceutycznych w Polsce ujawniło finansowe powiązania ze środowiskiem medycznym. To inauguracja polskiej wersji kodeksu przejrzystości.

W raportach firm znajdą się imiona, nazwiska lekarzy, którzy wyrażą na to zgodę.

Upublicznianie informacji o współpracy, o wysokości przekazanych wynagrodzeń i innych świadczeń od 1 stycznia 2015 r. jest kluczowym zapisem Kodeksu przejrzystości.

Kodeks przejrzystości jest częścią europejskiego projektu, którego celem jest zwiększenie transparentności współpracy innowacyjnych firm farmaceutycznych ze środowiskiem medycznym.

Został przygotowany przez Europejską Federację Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA), którą w Polsce reprezentuje INFARMA. Zapisy Kodeksu wdrażają jednocześnie 33 stowarzyszenia należące do EFPIA i ich firmy członkowskie.

Od 27 do 30 czerwca br. w Polsce informacje opublikowały na swych stronach internetowych 33 firmy, w tym 28 firm należących do INFARMY. Informacje dotyczą współpracy w zakresie leków na receptę.

Raport będzie publikowany cyklicznie, w połowie roku za poprzedni rok.

Publikowane będą np. koszty związane z udziałem lekarzy w różnego rodzaju wydarzeniach naukowych, wysokość świadczeń związanych ze sponsoringiem wydarzeń naukowych oraz działalnością badawczo-rozwojową, głównie z badaniami klinicznymi. Będą też informacje o umowach, jakie przedstawiciele zawodów medycznych zawierają z przemysłem w zakresie współpracy dotyczącej doradztwa i konsultacji nt. prowadzonych terapii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH