FPZ: fachowa (bezpłatna) porada w aptece może odciążyć lekarzy

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: FPZ/ rynekaptek.pl   10-02-2016, 14:44

FPZ: fachowa (bezpłatna) porada w aptece może odciążyć lekarzy Szef Federacji ocenia projekt opieki farmaceutycznej

Federacja Porozumienie Zielonogórskie opiniuje projekt zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej dotyczący wdrożenia opieki farmaceutycznej.

Zdaniem byłego wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego, sama idea opieki farmaceutycznej jest słuszna. - Takie rozwiązanie od dawna funkcjonuje w krajach rozwiniętych i dobrze się sprawdza. Farmaceuta jest właściwą osobą, by doradzać pacjentowi w prostych przypadkach, jak np. drobne zranienie palca czy ból głowy. Ma przecież odpowiednią wiedzę - stwierdza.

Zdaniem Twardowskiego usankcjonowanie opieki farmaceutycznej jest tym bardziej wskazane w sytuacji niedoboru lekarzy, z jaką mamy do czynienia w Polsce. Fachowa porada w aptece może odciążyć lekarzy, gdy pacjenci nie będą do nich przychodzić w drobnych sprawach. Jednak w jego ocenie usługa opieki farmaceutycznej nie powinna być dodatkowo wynagradzana.

- Aptekarz przecież będzie miał zysk ze sprzedaży środka, który poleci pacjentowi – stwierdza Marek Twardowski. - Ważne jest też to, by farmaceuta nie wykraczał poza swoje kompetencje, bo w każdej sytuacji przecież nie może zastąpić lekarza.

Projekt zmian ustawy jest w trakcie konsultacji społecznych. O wprowadzenie opieki farmaceutycznej środowisko farmaceutów zabiegało od wielu lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH