FPZ o przedwyborczej debacie na temat zdrowia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: FPZ/rynekaptek.pl   02-09-2011, 10:21

Oczekujemy, że uczestnicy debaty odniosą się choć do kilku problemów systemu ochrony zdrowia, a przede wszystkim do roli, jaką lekarze rodzinni odgrywają w tym systemie - pisze w oświadczeniu Jacek Krajewski prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie (FPZ).

W debacie, która odbędzie się 2 września na antenie TVN24, wezmą udział m.in: minister zdrowia Ewa Kopacz, były minister zdrowia Marek Balicki oraz były prezes NFZ Andrzej Sośnierz.

Zdaniem Jacka Krajewskiego  aby zminimalizować negatywne skutki kryzysu gospodarczego dla systemu ochrony zdrowia, należy zacieśnić współpracę ze środowiskiem medycznym. - To może pomóc zwiększyć efektywność systemu opieki zdrowotnej - argumentuje prezes FPZ.

Według niego najważniejszym zadaniem jest przywrócenie właściwej sprawności sektora ochrony zdrowia przez stałą kontrolę i profilaktykę na poszczególnych poziomach referencyjnych. - Tak może się stać jeśli przy jego wejściu stoi dobrze zorganizowany POZ oparty o instytucję lekarza rodzinnego - przekonuje Jacek Krajewski.

Przypomina, że około połowa wartości planu finansowego NFZ jest przekazywana na procedury szpitalne. Ubolewa nad faktem, że obecna polityka zdrowotna preferuje medycynę naprawczą, co jest skutkiem odejścia w 2003 r. i latach następnych od modelu wzmacniania otwartej opieki ambulatoryjnej m.in. poprzez zaprzestanie konsekwentnego wprowadzania do systemu specjalistów medycyny rodzinnej.

Według Jacka Krajewskiego polityka zdrowotna PO wpłynęła na wydłużenie czasu oczekiwania na wizytę lekarską. - Od 1 lipca 2011 r. dostęp do gabinetów specjalistycznych jest jeszcze trudniejszy, ponieważ lekarze, którzy podpisali kontrakty z NFZ, muszą szczegółowo ewidencjonować wizyty, w oparciu o nowe, bardzo skomplikowane zasady.

Prezes FPZ zwraca uwagę na to, że działania NFZ  doprowadziły m.in. do utrudnień w „zaocznym” wypisywaniu recept dla pacjentów przewlekle chorych. Przypomina, że NFZ, mimo sprzeciwu Ministerstwa Zdrowia, doprowadził do sytuacji, w której pacjent potrzebujący pomocy medycznej, decyzją Funduszu może zostać wykreślony z poradni, bo jego lekarz już tam nie pracuje. Wypomina także posłom PO i PSL, że z ich inicjatywy pacjent musi sam kupować zalecane szczepionki w aptece i przynosić do lekarza w termotorbie, a w domu przechowywać je w lodówce.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH