FPZ: problemy z lekami 75+ to efekt zasad refundacji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Porozumienie Zielonogórskie/ rynekaptek.pl   10-10-2016, 10:28

FPZ: problemy z lekami 75+ to efekt zasad refundacji W przypadku tzw. leków 75+ najwięcej problemów pojawia się z lekami przeciwzakrzepowymi.

Przepisy dotyczące bezpłatnych leków 75+ są skomplikowane i dla wielu seniorów niezrozumiałe. Wynika to z faktu, że nowe regulacje nie zmieniły zawiłych zasad refundacji leków – uważają eksperci Porozumienia Zielonogórskiego.

„Miały być za darmo, a trzeba płacić; jednemu należą się przez rok, drugiemu zaledwie przez miesiąc; sąsiadka stosuje ten sam lek co ja, ale ona nie płaci, a ja tak“ – od wejścia w życie przepisów o darmowych lekach dla seniorów lekarze rodzinni są świadkami (a także obiektami) wielu tego typu pretensji ze strony starszych pacjentów – zauważa FPZ.

- Lek, który znajduje się na liście darmowych medykamentów dla seniorów, w rzeczywistości jest darmowy tylko w określonych wskazaniach – wyjaśnia lekarka rodzinna z Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Zabielska-Cieciuch. Wskazuje, że w jednej jednostce chorobowej należy się nieodpłatnie, w innej jest częściowo refundowany, a w jeszcze innej pacjent musi zapłacić pełną cenę.

FPZ zwraca uwagę, że w przypadku tzw. leków 75+ najwięcej problemów pojawia się z lekami przeciwzakrzepowymi: - Nie dość, że obowiązują rożne stopnie refundacji w zależności od choroby, to jeszcze mamy różne okresy, w jakich pacjentowi należy się nieodpłatny lek. W jednym typie zawału ma do niego prawo przez 30 dni, w innym – przez 12 miesięcy.

Natomiast nowoczesnych leków przeciwkrzepliwych (NOAC), które znajdują się na liście, lekarz nie może zastosować bezpłatnie u pacjentów z migotanie przedsionków. Zdaniem Związku, takich przykładów jest znacznie więcej: - Naprawdę trudno się w tym rozeznać i nic dziwnego, że pacjenci bywają poirytowani, czemu dają wyraz w naszych gabinetach. To się nie zmieni tak długo, jak nie zmienią się zasady refundacji.

Według lekarzy rodzinnych, na liście specjalnej brakuje też wielu leków dedykowanych starszym pacjentom w schorzeniach często u nich występujących, np. nie ma ani jednego pojedynczego preparatu ACEI, które przecież są lekami z wyboru właśnie w tej grupie wiekowej podczas terapii nadciśnienia tętniczego.

Z kolei zamiast nich na liście znalazły się w bogatej ofercie sartany.

- Brakuje na niej nowoczesnych leków przeciwpłytkowych, diuretyków czy antagonistów układu RAA, tak często stosowanych u starszych pacjentów. Na liście można za to znaleźć starej generacji leki, których stosowanie nie przynosi spodziewanych korzyści i według oceny lekarzy w ogóle nie powinny się tam znaleźć (np. preparaty lowastatyny) – wskazuje FPZ.

W odnieseniu do problemów związanych z funkcjonowaniem programu 75+, eksperci Porozumienia Zielonogórskiego przygotowali projekt ustawy, która m.in. upraszcza zasady refundacji.
Jak zauważa Federacja, w poprzedniej kadencji sejm nie znalazł czasu, żeby się nim zająć i projekt - jako obywatelski – po wyborach przeszedł do następnej kadencji. Niestety, także teraz nie jest procedowany.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH