Fundacja pyta, kto przyjmie darowizny na zakup leków nierefundowanych

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: MMX/rynekaptek.pl   31-01-2018, 11:04

Fundacja pyta, kto przyjmie darowizny na zakup leków nierefundowanych Fundacja Alivia występuje do zarządzających placówkami z oficjalnymi pismami ws. darowizm (Fot. Archiwum)

Fundacja „Alivia” wystąpiła do ośrodków onkologicznych z pytaniem czy wobec nowej sytuacji i oficjalnego stanowiska resortu zdrowia, przyjmą darowizny na zakup leków nierefundowanych.

W poniedziałek 29 stycznia Ministerstwo Zdrowia opublikowało oficjalną interpretację przepisów, według której prawo nie stoi już na drodze do niesienia pomocy chorym. Zdaniem resortu decyzja o przyjęciu darowizny na zakup leku należy do ośrodków onkologicznych.

Z kolei w ocenie Fundacji, mimo, że resort opublikował nową interpretację przepisów, pacjenci korzystający ze zbiórek publicznych nie mogą mieć pewności, że znajdzie się ośrodek, który poda potrzebny nierefundowany lek.

Z tego powodu Fundacja "Alivia" występuje do zarządzających placówkami z oficjalnymi pismami z pytaniem czy dołączą do grona ośrodków przyjmujących darowizny na zakup leków nierefundowanych.

- Naszym celem jest opracowanie mapy ośrodków przyjaznych ciężko chorym pacjentom. Chcemy, żeby ta sieć oplotła cały kraj, a wysiłek tysięcy darczyńców pozwolił leczyć skuteczniej – dodaje Agata Polińska, wiceprezes Fundacji Alivia.

Jak podaje Fundacja, liczba Polaków, u których diagnozowany jest co roku nowotwór złośliwy, dramatycznie wzrosła – aż o 42% w ciągu ostatnich 15 lat. Eksperci mówią̨ o “tsunami onkologicznym”. Niestety efektywność́systemu opieki onkologicznej w Polsce poprawia się bardzo powoli, niemal 4 razy wolniej niż przykładowo w Czechach.

Według raportu Fundacji "Alivia" leczenie polskich pacjentów onkologicznych i ich dostęp do nowoczesnych terapii odbiega od potencjału współczesnej medycyny i światowych standardów. Dokument dowodzi, że spośród 19 analizowanych nowotworów tylko w jednym pacjenci mogą mieć pewność, że ich leczenie będzie zgodne z aktualną wiedzą medyczną, a do 70% leków występujących w standardach polscy pacjenci w ogóle nie mają dostępu lub jest on znacznie ograniczony.

Wskazuje też, że ponad połowa nowoczesnych leków onkologicznych (53% z 94 substancji zarejestrowanych w ciągu ostatnich 12 lat w Europie) w ogóle nie jest dostępna dla polskich pacjentów. Kolejne 20-30% jest dostępne z ograniczeniami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH